23 Aralık 2016 Cuma

#SaatlerGeriAlınsın

Hani bazı rutinler vardır, biz farkında olmasak da varlıklarıyla bize huzur veren, gülümseten... Saatleri kışın geri, yazın ileri almak da öyleydi.

Mesela bir gün önceden gazetelerde haber olurdu :

"Her sene olduğu gibi bu sene de yaz saati uygulaması sona eriyor. Saatlerinizi geri almayı unutmayın!"

Sonra ertesi gün mutlaka şöyle haberler çıkardı:

Saatini ileri almayı unutan dalgın öğrenci, sınavı kaçırdı”

Servisi kaçıranlar mı dersiniz, uçağı kaçıranlar mı dersiniz... Basit unutkanlıklarımıza gülerdik milletçe. Ne güzelmiş, ne naifmiş o günler...

Çoğumuzun konu hakkında komik anıları vardı. Ben de bir keresinde İngilizce kursuna geç kalmıştım bu saatleri ileri geri alma meselesi yüzünden, sınıfa geç girmeye utanmıştım...Bu konu, büyük ablamla öğrencilik yıllarımdan beri bir espriydi aramızda. O beni bir gün önceden arar, “saatini ileri / geri almayı sakın unutma” der, ben de “Yaa, sen de beni salak mı sanıyorsun, tabii ki unutmam” diye cevap verirdim, kendi aramızda gülüşürdük. Ertesi gün de kontrol amaçlı tekrar arardı. “Unutmadın değil mi?” “Yok, unutmadım “ derdim. Yıllardır süren ritüelimiz bu sene yaşanmadı...

Oysa kendi aramızda böyle sıradan, basit bir esprimiz vardı...

En çok da; çok övündüğüm, hiç şaşmaz dediğim vücut saatimin şaşmasına üzülüyorum... Yıllarca sabah 6.00, bilemedin 6.30'da ayakta olan ben, artık 8-8:30'den önce kalkamıyorum. Çünkü hava aydınlanmıyor! Biyolojik saatim, karanlıkta uyanmayı reddediyor! Karanlıkta minicik çocukların servise binmesi konusuna ise hiç girmiyorum...

Söylenecek çok  şey var...

Aşağıya bir "imza kampanyası"  ekledim. 

İmza bir umut, 
   Belki iklim değişir, Akdeniz olur....

imza kampanyası 
18 yorum :

 1. Aynı durumdayım, sabahları saatten önce kalkardım ben genellikle, şimdi çalıyor da duymuyorum.

  Biliyorsun itirazlar değerlendirildi ve ileri saat uygulaması değiştirilmemeye karar verildi. Malum kimse dinlenmiyor bu ülkede.

  Yine de bi imza atiim , gerçi çoktan atmış da olabilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şaka gibiydi, "okul saatlerini ileri alalım" dediler, "iyi de anneler işe gidiyor çocukları kim servise verecek?" dedi birileri, yine de adım atmadılar. Ama dedim ya, bir umut :)

   Sil
 2. Ah şu umutta olmasa :) Valla canı isteyen istediği değişikliği yapıyor. Yine birisinin canı isterse değişir yoksa başka şekilde namümkün. Sevgiler,

  YanıtlaSil
 3. Bu konuda gerçekten çok haklısınız, yeğenlerim var benimde sabah daha hava karanlıkken okula gitmek zorunda kalıyorlar bu da yeğenlerimin okuldan soğumasına neden oluyor. Sanki tasarrufu çok düşünüyorlar da böyle bir uygulama yapıyorlar, tasarruf yapılacak daha başka şeyler var. Dediğiniz gibi söylenecek çok şey var ama her şeyi söyleyemiyoruz işte umarım bir an önce eski sisteme geri dönüş yapılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tasarruf yapılsa keşke...Geçen yılın bu zamanlarına nazaran elektrik tüketiminde rekor düzeyde artış yaşanmış. Tabii ki elektrik satan firmalar bu işten oldukça memnun. Yüksek voltajlı bir gerilim filmi sanki.. İnsan 5 dakika ara olsa da bir çıkıp nefes alsam diyor...

   Sil
 4. İlk aklıma gelen hükümetin bu kararının birilerine yaramış olabileceği. Bu işten elektrik üretim firmaları karlı çıktığına göre onlar baskı yapmış olabilir. Baskı yapmak değil aslında. Hani "Siz şu mesai saatlerini istediğimiz gibi yapın biz de bunu karşılıksız bırakmayız." demiş olabilirler. Bu baskı değil masum bir teklif, değil mi?:)

  Diğer taraftan imza kampanyalarını takacaklarını sanmıyorum. İşlerine gelmeyen bir konu ise hiç oralı olmazlar bence. Son olarak Bakanlığın Avrasya Tüneli isim anketini hatırlayın.

  Change.org konusunda da bir iki şey söylemek isterim. Daha önce çevre konulu bir anketine katılmıştım aynı organizasyonun. Ancak mailime farklı konularda o kadar çok anket teklifiyle geldiler ki bıktırdılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne bileyim, umut fakirin ekmeğidir derler. Ben Change.org ile katıldığım imza kampanyalarından bazılarının sonuçlandığına tanık oldum. Change.org'u diğer organizasyonlardan ayrı tutuyorum. En azından gündem yaratıyorlar, bazı konular onlar sayesinde basında yer alabiliyor, bu da bir şeydir. Ne bileyim, göle maya çalmak gibi, deniz yıldılarını denize atmak gibi.. Ya faydam olursa hesabı...
   İnsan bir şeylere tutunmak istiyor. Yoksa hepimizi Oğuz Atay karakterleri gibi dolaşacağız ortalıkta, Olric'den medet umacağız :)

   Sil
 5. Gece gece okul da değişik oluyo ha :)

  YanıtlaSil
 6. İşin garip tarafı yaz saatini sabitlemek yerine neden kış saatini sabitlememiş olmamız. GMT +3 te yaşıyoruz şu anda. GMT +2 'ye sabitleseydik bu kadar problem olmayacaktı.
  Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. bence de.........
  imzaladım..

  YanıtlaSil
 8. Kör karanlıkta çkıyorum, kör karanlıkta eve giriyorum. Gündüz de hep işte olunca(eksi katta mekan)vampir gibi oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin durumunuz daha da zormuş. Güneş ışığını görememek ne demek...
   Umarım bir şeyler düzelir..

   Sil
 9. Karanlıkta kalkıyor herkes... :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve toplanan onca imzaya rağmen kimse geri adım atmıyor :(

   Sil