30 Mayıs 2013 Perşembe

Ciğerlerimizin oksijene ihtiyacı var, paraya değil!!

doğaya saygı
Doğa Ana'ya saygı göstermezsek O da bizi cezalandırır.
Depremler olur, seller olur, yıkımlar olur, hortumlar çıkar, kavurucu sıcaklar çıkar..
Susuz kalırız, topraksız kalırız, oksijensiz kalırız, ölürüz....

Ülkemiz inşaat alanına döndü son yıllarda. Ergen suratlarda aniden çıkıp sivri uçlar veren içi irin dolu akneler gibi her yerde yüksek katlı şekilsiz kuleler.. Bu kulelerin yapılması için katledilen binlerce ağaç..
Nefes alınacak, ruhumuzu okşayan yeşillikleri katlediyorlar acımasızca..
Ha bir insan, ha bir ağaç.. Ne fark eder ki, hepsi de cinayet değil mi?
Ne için, ne uğruna? 

Cevap belli: Alış Veriş Merkezi..

Sadece birileri daha çok kazansın, birileri daha çok zengin olsun diye katlediyorlar doğayı..
HALBUKİ ONLARIN DA CİĞERLERİ OKSİJENLE BESLENİYOR, PARAYLA DEĞİL! ...
Yeni bir orman kanunu çıkıyormuş,  bu gün dinledim haberlerde tüylerim ürpererek.. Gerçekten de adı üzerinde "tam bir orman kanunu" tasarısı hazırlanmış: 
Bu kanuna göre aynen şöyle bir cümle var 24. maddede:
Orman olarak korunmasında yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan yerler “ kentsel dönüşüm” çerçevesinde yapılaşmaya açılacak..”
 Ormanlarda tesisler açılmasına izin verilecekmiş ayrıca.. 29 yıllığına kiralayabileceklermiş  ormanları define avcıları, balık üretme tesisleri, gözünü para bürümüş kimler varsa .. 29 sene sonra geriye ne kalır bilinmez tabii ki! 
Ekolojik dengenin en önemli unsuru olan ormanların yararlı olup olmadığına bakanlar kurulu karar verecekmiş!.. Yani geleceğimizi, nefes alma özgürlüğümüzü on tane bakanın iki dudağının arasına teslim etmiş oluyoruz böylece.. Övündüğümüz yeşil ülkemiz çorak çöllere dönüşecek bu adamların kararlarıyla öyle mi? 
 Doğa Ana'nın bu kararlara vereceği cezayı maalesef sadece bakanlar kurulu değil, hepimiz çekeceğiz..

Lütfen bu konuya siyasi bir perspektiften değil; vicdanlarımızın, akıllarımızın, yüreklerimizin gözünden bakarak hep birlikte "dur" diyelim.. Twitter'da, Facebook'ta, bloglarımızda paylaşalım, sokaklara çıkalım.. Change.org, Greenpeace  eylemlerine destek verelim.

Bir gün hiç bir şey yapmadığımız için pişman olduğumuzda çok geç olabilir....0 yorum to “ Ciğerlerimizin oksijene ihtiyacı var, paraya değil!! ”

Yorum Gönder