16 Şubat 2016 Salı

Yoksa Siz Tüm A4 Kağıtları Aynı mı Sanıyordunuz?


Ofis çalışmalarının baş aktörü olan A4 kağıtlar cinsi, kalınlığı, rengi ve kalitesi bakımından pek çok çeşitliliğe sahip. İlk bakışta “kağıt işte” demenize sebebiyet verebilen bu tertemiz sayfaların hepsi elbette ki aynı değil. Eğer kanıt istiyorsanız, arşivinizde yıllanmış belgelere göz atın. Bazıları sararmış, bazıları ise ilk günkü kadar beyaz kalmıştır. Aynı yazıcıdan çıkmış olmalarına karşın bazılarının baskısı solmuş ve dağılmış, bazıları ise yeni çıktı alınmış gibi mürekkep kokuyordur. İşte bunun nedeni kağıdın farklı olması…
Günlük kullanım için tercih ediyor olsanız da Avansas fotokopi kağıtları gibi kaliteli olan A4’leri tercih etmeniz, belgelerinizin yıllarca yeni kalmasını sağlar. Kalitesiz kağıtlar da, özellikle arşiv belgesi çıktısı almak için kullandıklarınız, bir süre sonra size hayatınızın şokunu yaşatabilir. Bizden söylemesi. Peki, neden fotokopi kağıtlarında böyle bir fark var? İşte nedenler…

1- Gramaj Olayı Sadece Gıdalarda Geçerli Değil!
Fotokopi kağıtlarında gramaj farkı var. Gramaj kağıdın 1 metrekaresinin ağırlığını ifade eder. Çok ağır kağıtlar makbul olmadığı gibi gramajı çok düşük kağıtlar da çok ince olacağından makbul değildir. Altın oranı yakalayan Avansas fotokopi kağıtları işte bu nedenle yüzlerce ofisin favorisi! Siz ne sanmıştınız?

2- Nem Sadece Havada Oluşmuyor!
O elinizden düşürmediğiniz A4 kağıtların da bir nem oranı var. Nemin maksimum düzeyde olması gerekir ki, kağıt çabuk kırışmasın, kırılmasın ve mürekkebi dağıtmasın. Çıktı aldığınızda “aman Allah’ım, yazıcı resim çizmiş” demenize neden olan dağılmış mürekkepler yazıcının değil kağıdın suçudur.

3- Kartuştaki Mürekkebi Sömüren Kağıtlar Var!
Kartuş çok çabuk bittiğinde nefret dolu kem gözlerle yazıcıya bakarsınız ya, aslında suçlu yazıcı değil, kalitesiz A4’ler! Fotokopi kağıtlarında “perdah” adı verilen bir yüzey düzgünlüğü olayı var. Yüzeyi çok düzgün olmayan kağıtlar, çıktı alırken tüm mürekkebi içine çeker. Haliyle üç haftada bitmesi gereken kartuş 3 günde sizlere ömür. Kaliteli A4’lerde yüzey çok düzgün olduğundan kartuşu da kullanmaz, adeta koklar… Yoksa siz bunu da mı bilmiyordunuz?

Bir boomads advertorial içeriğidir.

19 yorum :

 1. Bunlar hep kıyısından köşesinden matbaacılık. Güzel bir "yazı" olmuş. Emeğinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Dürüst olmalıyım, yazı Hürriyet Bumerang tarafından gönderildi, dolayısıyla teşekkürü yazan arkadaşa göndermemiz lazım. Gerçekten de ilgi çekici bir yazı olmuş.

   Sil
 2. Elime bir A4 kağıdı almayalı ve üstüne birşey yazmayalı kaç yıl oldu dedim yazıyı okurken. Hatta hala rafta duran A4 ler bayadır orada durduğunu düşünce içim ezildi. Ama birden ağaçlar yok olmadı. En azından ben ağaç yok etmedim bunca zaman:) dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknoloji hayatımıza nasıl girmi değil mi? Neredeyse elimizle yazı yazmayı unutacağız... Ağaç yok etmedim diyerek bence boş yere kendini avutma, zira kullandığımız teknolojiler doğayla çok mu dost :)

   Sil
 3. Ne güzel bilgiler vermişsiniz. Kağıttan kağıda ne kadar da cok şey değişiyormuş teşekkürler Yazıcıya kağıt alırken daha dikkat ederim bunları bilmek iyi oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kağıt deyip geçmemek lazımmış gerçekten de.. Teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 4. Fiyatına göre kalitesi var tabi. Alışveriş yaparken ilk kıstas fiyat olurken, bazen ucuza mal ettiğimizi sandığımız ürün bize fazlasıyla pahalıya geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atalarımız bu işleri cidden biliyormuş.
   Ucuz et= yavan yahni fomülüyle yüzyıllar öncesinden çözmüşler işi:)

   Sil
 5. A4 kağıt en sevdiğim:) dert ortağı adeta, ekranlar gibi sildiklerin unutulmuyor, bir yerde yıllarca unutsan sistemi çökmüyor, seni sabırla beklıiyor😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A4 kağıtlarına tutku ile bağlıyız, bir de çizgili defterlere :)

   Sil
 6. bu reklam yazısımıymış :D şaşırtıcı bir bilgi oldu teşekkürler.

  zompir.blogspot.com

  YanıtlaSil
 7. aauuu reklam mı buuuu :DDD ben severim kağoıt yaaa en son kitp okudum yazdım ahha

  YanıtlaSil
 8. A4 kağıdına hiç bu şekilde bakmamıştım. Mutlaka kalitelisi var kalitesizi var. İncesini kalınını farketmiştim de hiç hamurundan dolayı karttuşu fazla sömürebileceğini düşünmemiştim. Faydalı bir yazı olmuş. Yazanın kalemine sağlık diyelim öyleyse :)

  YanıtlaSil
 9. Biraz matbaa ile çalışmış, iş yaptırmış olanlar az çok işin mantığını anlayabilirler saniyorum.

  YanıtlaSil
 10. Rıza Tunçyürek15 Ocak 2017 14:54

  A4 fotokopi kağıdı için en iyi ve en ekonomik seçimlerin Navigator ve Copier Bond olacağını düşünüyorum. Kalite gerektiren işlerde Navigator , standart çıktı ve fotokopiler içinse Copier Bond kullanıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler bilgi için, iyi çalışmalar :)

   Sil