3 Ocak 2016 Pazar

2016'da Ekonomi, Şirketler ve Personel Alımı

Bugün, özellikle iş arayanları ilgilendirecek bir konuda  misafir yazar Hüseyin Aksoy'un yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazı için kendisine teşekkür ederim, keyifli okumalar...

Ülke gündeminin yoğun olduğu bir yılı geride bıraktık. 2016’ya girerken şirketler yeni yıla ilişkin planlarını tamamlıyorlar. Peki yeni
personel alımı planlaması kapsamında şirketler yeni dönemde ne kadar istihdam yaratabilecekler? Tabii ki ülkemizde işsizlik maalesef bilinen bir gerçek; ancak yeni işe alımlar da durmadan devam ediyor. Yeni yılda personel ve eleman alımları kapsamında 50 şirket yaklaşık 50 bin kişiyi işe alacak! Söz konusu şirketlerin eleman alımları, yeni açılan pozisyonlar ve sirkülasyon nedeniyle boşalan pozisyonlar için yapılacak.

Yeni yılda personel alımları

Yeni yılda en çok eleman alımını hangi şirketler yapacak?

Yeni yılda en fazla eleman alımı yapacak olan ilk üç şirket ise CarreforuSA, Doğuş Grubu ve Turkcell Global Bilgi. Sadece bu üç şirket, yaklaşık 15 bin yeni eleman alımına imza atacak. Özel şirketler yanında kamu kurumları ve bankaların da her yıl gerçekleşen personel alımlarındaki payı oldukça önemli. Birçok kamu kurumu ve bankanın yeni yılda toplamda binlerce kişilik yeni personel alımı yapacağı tahmin ediliyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi işe alımlar durmadan devam ederken özellikle rekabetin yoğun olduğu sektörler olan finans, inşaat, perakende ve bilişim sektörleri yeni
işe alımlar konusunda ön plana çıkıyor.

2015 yılında dış ve iç etkenlerden kaynaklanan gelişmelerden sonra ülke ekonomisinin büyüme hızının düşeceği sıkça konuşulur oldu. Kısacası ekonominin büyümesine ilişkin tahminler için iyimser denilemez. Dolayısıyla bu tahminler 2016 yılının istihdam konusunda süper geçmeyeceğinin sinyalini veriyor. Ancak durum o ki, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yeni yıla odaklı insan kaynakları planlamalarına bakıldığında istihdam konusunda pek de olumsuz bir tablonun ortaya çıktığı söylenemez. Çünkü yine yukarıda belirtiğim gibi bankacılık, perakende, ilaç, inşaat ve eğitim sektörlerinde işe alımların hızla devam edeceği görülüyor.

Yeni yılda hangi pozisyonlar ön plana çıkacak?


Bankalar, müşteri odaklarını her dönem yeniden tazeleyerek, müşterilerine en uygun hizmetleri sunmaya çalışıyor. Bu doğrultuda hangi pozisyonda eleman ihtiyacı doğuyorsa hızla bu pozisyonu doldurmak için eleman arayışına başlıyorlar. 

Peki 2016 yılında personelalımı konusunda hangi pozisyonlar ön plana çıkabilir? 

Sıralayacak olursak tahminen en fazla eleman alımı yapılacak pozisyonlar şu şekilde olacaktır: Satış ve pazarlama uzman ve yöneticisi, mühendis, e-ticaret yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, risk yönetim uzmanı, mağaza yöneticisi, bilgisayar programcılığı, veri tabanı yöneticisi, öğretmen, grafiker, iş ve çevre güvenliği uzmanı, uçak teknisyeni vs.

 İş arayan herkese bol şans..2 yorum :

  1. Allah herkese hem yeteneğine göre hem de sevebileceği ortam ve işi versin. Ülkemde her şey zorrr. İnşallah ben de kalbime göre olan işi yapmaya başlarım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İyi dileklerinize ve dualarınıza içtenlikle katılıyorum Sevgili Bahçe Perim, kalbimizdeki gerçek olsun...

      Sil