26 Aralık 2013 Perşembe

SİGARADAN ADIM ADIM KURTULUYORUM

Sigaradan kurtulduğumu gururla ilan ediyorum..

Bloğumda bir yazı var, aniden sigarayı bırakmak adında.. Neredeyse yazalı 1 sene olmuş. Evet o zaman başaramamıştım, şimdi bunun nedenini çok iyi biliyorum, beynim bu işe hazır değilmiş bir sene öncesinde ..

Şu ansa beyin olarak gayet hazırım, doktor ya da başka birisi beni zorlamadı, kendi kendime zaten düşünüp duruyordum. Son zamanlarda değerleri en düşük olan, en hafif sigarayı içiyordum belki de bu nedenle.

Peki ne oldu da sigarayı bırakmak için harekete geçtim?

 Geçen akşam kafede arkadaşlarla otururken balkona sigaraya içmeye çıktım. Orada çalışan şirin garson Pelin benden bir sigara istedi. Verdim ve birlikte soğukta sigara içmeye başladık. 20 yaşında olduğunu ve çok uzun zamandır sigara içtiğini söyledi bana. Erkek arkadaşı zorla doktora götürmüş ve Koah hastası olduğunu öğrenmiş. Nikotin sakızı almış ve azaltmaya çalışıyormuş. Bir sakız da bana verdi o akşam,"deneyin,faydası oluyor"dedi. Ben zaten bırakmayı kafaya koymuştum ama nasıl yapacağımı bilmiyordum. Hani derler ya, karar verin, elinizdeki paketi kırın atın diye.. İşte bunu düşünmek bile beni ürkütüyordu, sigara paketini kırıp atmak! Ama Pelin'le karşılaşmanın bir işaret olduğunu düşündüm o an mistik bir şekilde.. Sakızı memnuniyetle alıp çantama koydum.

sigarayi nikotinell ile biraktim
Ertesi gün bütün gün sigara içtim, akşam saatlerinde paketimde bir sigara kaldığında mahallenin eczanesine gittim, nikotin sakızı sordum. Yaşlı eczacı baktı varmış, 2 mg'lık ve 5 mg'lık.. Ben 2 mg.'lık olanını tercih ettim, sonra eve geldim. Eczacı hanım kendisinin de sigara sayısını günde 10 taneye indirdiğini, sonrasında yine arttırdığını, bu işin tamamen beyin işi olduğunu söyledi, bana bol şans diledi gülümseyerek.
Eve geldim, son sigaramı yaktım, ağır tiryaki olan ablamı aradım sonra; son sigaramı içiyorum dedim O'na da.. Muhtemelen bana inanmadı.
Normalde paketimde 5 tane sigara kaldığında panik olurdum, hemen yedek paket alırdım, o akşam sigaram bitmişti ve ben yenisini almamıştım, zafere doğru attığım önemli bir adımdı bence bu..
Akşam yemekten epey bir zaman sonra ilk nikotin sakızını attım ağzıma, öyle hızlı çiğnemişim ki hıçkırık tuttu, boğazım yandı.

Nasıl yani şimdi ben sigarayı bırakıyor muydum?

Farkındaysanız son günlerde yazı bile yazmadım bloğa, kendimle mücadele halindeydim çünkü, detaylarını anlatacağım okumaya sabrınız varsa. Bu gün altıncı zafer günüm ve neler olduğunu dürüstçe anlatma zamanı artık geldi diye düşünüyorum. Çünkü bu geçen 6 gün boyunca ne zaman darlansam, internette sigarayı bırakmak konusunda yazılanlara göz gezdirme ihtiyacı hissettim. Ben de birilerine yardımcı olurum belki diye düşünüyorum.
Kısa kısa sigarayı bırakma evrelerim hakkında notlar alacağım günlük olarak ve zaman zaman paylaşacağım bu konuyu..

  SİGARAYI BIRAKTIĞIM 1. GÜN:
sigaradan kurtulmak..
Günlerden 21 aralık cumartesi idi. Her zamanki gibi erkenden kalktım, kahvaltıyı yaptıktan sonra sigara alışkanlığım nüksetti doğal olarak, içmeyip bir tane nikotin sakızı attım ağzıma. Bu arada internette araştırdım, nikotin sakızı normal sakız gibi çiğnenmezmiş. Hızlı çiğnenirse aynı dün akşam benim başıma gelen gibi hıçkırık tutarmış insanı, boğazı acırmış.. Ben de usulüne uygun olarak 1-2 dakika yavaş yavaş çiğneyip sonra yanağıma yapıştırdım. Nikotin yanağımdan emilecek ve yoksunluk krizime çare olacaktı. Öyle de oldu. Rahatladım biraz ama canım hiç bir şey yapmak istemiyordu. Normalde kahvaltıdan hemen sonra sigaramı içer, bilgisayarın başına oturup yazılara başlardım.
Yapamadım..
Elim bilgisayara gitmedi, açtım televizyonu, ne kadar dizi varsa hepsini seyrettim, öylece yattım. Bu birinci gün cidden öyle kolay geçmedi. Normalde yaptığım hiç bir şeyi yapamadım, akşama kadar yattım desem yeridir.
Su içtim bol bol, fındık yedim, ara ara krizler geldi. Evin içinde dolandım, ne yapacağımı bilemedim açıkçası. Ama her okuduğum yazıda ilk 3 günün çok ağır geçeceği yazıyordu zaten, hazırlıklıydım bu durumlara..

Pes etmeyecektim, geçecekti biliyordum!

Pes etmedim nitekim..  Akşama kadar 4 tane nikotin sakızı aldım, bütün vücudum uyuştu, konsantrasyonum sıfırdı ama ben başarmıştım.
İşin komik tarafı ise sigarayı bırakmak için seçtiğim tarihti sanırım. Durup durup 21 aralık en uzun geceyi bulmuştum nedense, gece bitmek bilmedi.. Belki de bu benim için iyi bir sınavdı, pes etmedim..

  SİGARAYI BIRAKTIĞIM 2. GÜN:
sigarayla mucadele
Sabah kalktığımda dilimde pas tadı vardı, çok kötüydü. Sanki midemde taş vardı, inanılmaz bir rahatsızlık hissettim. Bazal metabolizmam alt üst olmuştu. Ama ben pes etmeyecektim, şu kritik 72 saati geçirmeye azmetmiştim. Yine gün boyunca 4 tane nikotin sakızı aldım, kriz geldiğinde evin içinde dört dolandım. Elimi attığım hiçbir şeyi yapmak içimden gelmedi açıkçası. Günlük rutinimin dışına çıktım yine.. Ne bloğa yazı yazdım, ne sosyal medyaya baktım, ne kitap okudum, ne de söz verdiğim yazıları yazdım. (kısa bir maille durumu bildirdim, anlayışla karşıladılar)
Bazen beynimin içinden yanıltıcı konuşmalar geçtiğine hayretle tanık oldum.. Yak bir tane, çekme işte bu işkenceyi diyordu beynimdeki ses, az içersin diyordu, hem zaten çok hafif bir sigara içiyorsun diyordu..
Ben yine pes etmedim. 2 litrelik ayranı bitirdim o gün, kendimle konuşup durdum.
Kimselere söylemedim sigarayı bırakmaya çalıştığımı, sadece bir özel kişi biliyordu. Çünkü açıkçası yapamazsın demelerinden korktum, bir de sanırım kıskançlık yapmalarından, beni vazgeçirmeye çalışmalarından endişe ettim. Çünkü sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlar, bu işi başaranlara hem hayran olurlar, hem de içten içe kıskandıkları için kötü niyetli olmasalar da vazgeçirmeye çalışırlar. Eski iş yerimde bir seferinde bu tip psikolojik baskıya maruz kalmıştım, bu sefer kritik 72 saat geçene kadar kimseye söylemeyecektim.
  SİGARAYI BIRAKTIĞIM 3. GÜN:
Üçüncü gün geldiğinde oldukça heyecanlıydım, kritik saatlerin bitmesine az kalmıştı ne de olsa. Yine midemde sanki taş vardı, yine dilimde pas tadı vardı. Yine yorgunluk hissediyordum, yine canım hiç bir şey yapmak istemiyordu ama kendimi zorlayıp sabah yürüyüşe çıktım. İlk kez sokağa çıkyordum, ilk kez sigara kokusu alacaktım belki de.. Yürürken derin derin nefes aldım, ve gerçekten de aldığım nefesin önceden olmadığı kadar derinlere gittiğini hissetmek çok hoşuma gitti.
Gün boyunca sanırım 3 tane nikotin sakızına ihtiyaç duydum. Zaten okuduklarıma göre 3 günün sonunda nikotin ihtiyacı biter, psikolojik savaş başlardı..
Artık kendime güvenim gelmişti, 72 saatin dolmasına bir kaç saat kala facebook sayfamdan paylaştım durumu, sağolun çok güzel destek mesajları yolladınız. Artık açıkladığıma göre bu işi sonuna kadar götürebilirdim.

  SİGARAYI BIRAKTIĞIM 4. GÜN:

Sabah yine uyuşukluk vardı üzerimde, saat 11.30'a kadar koltukta televizyon seyrettim yine, canım sigara içmek istemiyordu artık. Sigara gerçekten de aklıma gelmiyordu, olsa da yaksam demedim inanın. Ama hayatımda kocaman bir boşluk oluşmuştu. Telefonla konuşurken yakardım, bir yazı yazmadan önce konuyu düşünmek için yakardım, yazarken mola vermek için yakardım, gündemdeki can sıkıcı konulara sinirlenir yakardım... Ama şöyle bir avantajım vardı, evde sigara asla içmiyordum, yaz kış hep balkonda içerdim, bu nedenle evim sigara kokmuyordu. Öğlene doğru bebek beklediği için yaklaşık 4 aydır mecburen sigarayı bırakan üst kat komşum kahve içmeye çağırdı. Gittim, zaten kahve-sigara gibi bir alışkanlığım olmadığı için kahve içerken sigara aklıma gelmedi. O'na dün akşam rüyamda sigara içtiğimi, hatta ben bırakmıştım, ne olacak şimdi diye düşünüp rüyamda vicdan azabı duyduğumu anlattım.
Çok enteresan, O da aynı rüyayı görmüş ilk zamanlarda. Hatta bebeğime ne yaptım şimdi diye vicdan azabı duymuş rüyasında aynı benim gibi.. O'nun da rüyası adeta gerçek gibiymiş.. Bilinçaltımızı nasıl da ele geçirmiş sigara dedik, birbirimizi takdir ederek motive ettik. O gün de hiç dışarıya çıkmak gelmedi içimden. En azından sorumlu olduğum yazıyı yazdım nihayet, bloğuma elimi sürmek yine içimden gelmedi. Çekiliş sonucunu hazırlamak için yazdığım yazı bile inanın o kadar büyük bir külfetti ki benim için..

Ama pes etmedim, dördüncü gün de  başarıyla bitti..
sigara beyinde biter.

  SİGARAYI BIRAKTIĞIM 5. GÜN:
Dün, yani beşinci gün artık zaferimi ilan edebilirdim, bir iki arkadaşıma daha söyledim telefonda. Sabah yine rutinlerimi yapmak içimden gelmedi, yine bloğuma yazı yazamadım, yine maillerime cevap veremedim, zoraki de olsa editörlüğünü yaptığım siteye bir yazı yetiştirdim ve öğlene doğru çıktım evden.
Yolumun üzerindeki eczaneye uğrayıp eczacı hanıma başardığımı söyledim, teşekkür ettim, O da acayip mutlu oldu bu durumdan. Neşeyle yoluma devam edip 
bir arkadaşıma uğradım, o hep bana kahve yapardı ve sigara içerek söyleşirdik iş yerinde ayak üstü. Kahveleri yaptı, sigarasını yaktı, ve ben rahatsız olmadım. Hatta yakınlaşıp kokladım sigarayı, ne iğrenç geldi kokusu, ne de canım çekti..
Beni takdir etti, "nasıl yaparım ama ben de çok istiyorum" dedi, bense sigarayı bıraktıkları için hayran olduğum insanların edasıyla " hiç kolay değildi ilk günler ama olabiliyor" dedim kendimle gurur duyarak.
Çıktım sokağa, kitapçıya gittim, hediye etkinliğine katılmıştım, kitap seçtim, sonra postahaneye gidip kargo sırası bekledim. Benimle birlikte sıraya giren insanların çoğu dışarıda bir sigara içelim dediler, çıktılar. Ben de öyleydim bir zamanlar, ama artık geçmişti.
Sonra çok acıktım ve yıllardır ilk defa bir restoranın içinde sıcak sıcak oturmanın keyfini yaşadım. Sigara içmek için kar kış hep dışarıda otururdum, ne gerek vardı ki, artık içmiyordum. Ne kadar değişik geldi bu bana..
Sokakta yürürken ne kadar çok insanın sigara içtiğini ayrımsadım, eskiden hiç fark etmezdim oysa bunu.
Akşam olunca 3-4 gündür ayaklarımın üşümediğini fark ettim. Çok üşürlerdi oysa, ama sigaranın etkileri geçiyordu işte, parmaklarıma daha çok kan gidiyordu ve ben üşümüyordum..

  SİGARAYI BIRAKTIĞIM 6. GÜN:
Bu gün o gün, sabah kalktım, kahvaltıdan sonra canım yine bir şey yapmak istemedi. Ama evvelsi günlerdeki sinir stres, elimi ayağımı nereye koyacağımı bilememe halleri yoktu üzerimde. Nereden baksanız yüz kusur saati sigarasız geçirmiştim bunca yıldır ilk defa..
Sabahtan saat ikiye kadar televizyonun karşısında bir kanepede yattım yine. Ama bir eşiği daha geçtim sanırım bu gün. Çünkü şu an saat 15:20 ve ben ilk nikotin sakızımı çiğniyorum, aslında biraz da laf olsun diye attım ağzıma.. Cidden ihtiyaç hissetmedim.
Elim bloğa yazmaya gitmiyordu kaç gündür, artık zamanı geldi diye düşündüm ve bu yazıyı yazmaya başladım. Hem itiraf etmeliydim artık bu durumu, hem gururlanmalıydım, hem de benim gibi olanlara bir nebze de olsa yardımcı olmalıydım..
İşte yazıyorum, artık bu saatten sonra geri dönüş yok, sanırım sigarayı bıraktım artık..

sigaraya son


SİGARA BIRAKMA SÜRECİNİN BENDEKİ İZLERİ
Ben bu geçirdiğim 5,5 günlük mücadelenin çok değişik yansımalarını hissettim açıkçası. Mazoşist miyim neyim bilmiyorum ama ilk bir kaç günde yaşadığım o yoksunluk krizleriyle yaptığım nefis mücadelesinden garip bir de zevk aldığımı itiraf etmek istiyorum.
Evin içinde oradan oraya kendimi bilinçsizce atarken, elime aldığım işi yarım bırakıp bir başkasına geçerken, hiçbir şeye konsantre olamazken, kendi kendimle konuşurken yaşadığım psikolojik acının zevkli tarafı da vardı ne yalan söyleyeyim..
Her ne kadar “ herkes başarabilir” dense de zorlu bir süreç olduğu kabul edilen bir durumla karşı karşıya kalmıştım ve sadece 16 lira verdiğim nikotin sakızından arada sırada destek alarak bununla tek başıma mücadele edebilmiştim.
Beynimdeki yanıltıcı konuşmalara meydan okumuş, kolaya kaçıp bir paket sigara almamıştım yine de.. Beni zorlayan yoktu, beni kontrol eden yoktu, özgür irademle davranmış, kendi kendimi kandırmamıştım..
Bundan güzel başarı olabilir miydi?
Bir de bu yaşadığım süreç sanki bana içsel bir arınma gibi de geldi. İnsanın nefsiyle mücadele etmesi, zaaflarına yenik düşmemesi, vücudu fiziksel acı çekerken bile dayanabilmesi, hedefine odaklanabilmesi müthiş bir başarı duygusu verdi bana..
Bu güne kadar başardığım onca şeyden sonra, sigarayı da bırakabilmişsem kim tutardı artık beni..
Şimdi yine derin bir nefes alıyorum, önceden göğsümün oralarda bir yerde tıkanan nefesimin diyaframıma kadar gittiğini duyumsayabiliyorum, aynaya baktım bir az önce, cildim de parlamış mı ne?

Neyi fark ettim biliyor musunuz? Günün saatleri daha uzun artık. Boşlukları sigara ile dolduruyormuşum meğer. Aslında günlük içtiğim 20'ye yakın sigaranın belki de 5 tanesi nikotin ihtiyacı içinmiş, gerisini boşu boşuna içiyormuşum. Çünkü 2 mg'lık dört sakız yetti de arttı bana.. İşte bu gün bir taneye düştü sakız sayısı..
İnsan kendisiyle konuşmalıyı fark ettim, uzun süredir beynimin bir yanı sigarayı bırakma konusunda öbür yanıyla kavga halindeydi, iyi ki de öyle olmuş.
Bu bir arınma oldu benim için, artık kendime 6 gün öncesinden çok daha fazla güveniyorum, o sıkıntılı 3 günü tek başıma atlattığım için kendimle gurur duyuyorum, artık bağımlı değilim, artık daha sağlıklı olacağım kesin.
Tek endişem kilo sorunuydu, moralimi bozmak isteyenler alacağım kilolardan bahsedecekler biliyorum; ama pardon, beynimi, bilinçaltımı bunca yıldır ele geçiren bir uyuşturucu ile başa çıkmışım, alacağım bir iki kiloyu mu veremeyeceğim?

Kim tutar artık beni...

Umarım bu yaşadıklarımla sizlere de ilham verebilmişimdir. Günlük notlarımı dönem dönem paylaşacağım sizlerle... Belki içinizden birileri benim gibi süper bir yılbaşı hediyesi vermek ister kendisine, neden olmasın ki?


Sağlıklı günler hepimizin olsun diyorum..

525 yorum :

 1. hayatımda hiç sigara içmedim içmeyi de bilmiyorum. inş. sizde bundan sonra kullanmazsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne iyi yapmışsınız, umarım ben de bundan sonrası için öyle olurum, teşekkürler iyi dilekleriniz için, sevgiler:)

   Sil
 2. Vay be çok sevindim.Aramıza hoş geldiniz.Valla özledik yazılarnızı.İradeniz çok kuvvetliymiş tebrik ediyorum.İnsan istemeye görsün dağları bile deler Ferhat misali :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de özledim yazmayı ama dediğim gibi halim yoktu, bunu yazmak bile iyileşme belirtisi aslında, desteğiniz için teşekkürler, sevgiler:)

   Sil
 3. Hiç sigara içmediğim için sizi anlayamam ama güçlü iradenizden ötürü sizi tebrik ediyorum. Sağlıklı bir nefes almak sanırım herşeye değer. Ayrıca yazınız çok güzel olmuş, elinize sağlık. Umarım sigarayı bırakmak isteyenlere örnek olursunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hiç içmemiş olmayı dilerdim inanın, hiç kolay değildi şu yaşadığım günler. Umarım değecek ve umarım bir daha içmeyeceğim, desteklerinize gerçekten de ihtiyacım var bu aralar, teşekkürler:)

   Sil
 4. Vakit bulursan kampçılık filan iyi gelir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kamp işi biraz zor benim için, ama mücadeleye devam edeceğim, umarım normal hayatıma kısa süre içinde dönebilirim, teşekkürler:)

   Sil
 5. yaklaşık 12 yıllık bir sigara içicisiyken yaklaşık 2 sene önce bıraktım bende ama hala ben sigarayı bıraktım, artık içmem diyemiyorum. daha önce nikotin sakızı, ilaç vs herşeyi denemiştim olmadı. en son 2 sene önce paketi kırıp attım 1 hafta korkunç yoksunluk sendromundan sonra artık burnumun dibinde içseler canım istemiyor :) bu olayda bence en önemli şey sigara içmemek değil canının sigara istememesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şaşırdım, senin sigara içtiğini hiç düşünmemiştim açıkçası.. Ben de o yoksunluk sendromlarının büyük bir kısmını aştım sanırım, umarım ben de istememe aşamalarına gelebilirim, desteklerinizi esirgemeyeniz efenim:)

   Sil
  2. Tabiki de zamanla aklına bile gelmeyecek :)

   Sil
  3. evet öyle olsun istiyorum ben de, biraz daha vakit lazım:)

   Sil
  4. simdiduydum.blogspot.com & evde yazar... Gölcük depreminden sonra içmeye başlamıştım sigarayı.Benim hiç içmemem gerekiyordu çünkü Allerjik Astımım var ve malesef oğlumda da var.Eskiden sigara düşmanı ben, sigaraya fena sarıldım ama başka problemlerim de vardı (kötü giden evlilik).Biri bana bırak dedikçe içesim geliyordu.Üç sene önce Zatürre geçirdim o zaman da bıraktım 2 ay 5 gün içmedim (günleri saydım).Elim sürekli sigaraya gidiyordu ha içsem mi acaba? diye. Tek bir taneyle içmekle hemen başlanıyor hiç bırakılmamış gibi de içiliyor inanılmaz ama öyle.Geçen sene şiddetli bir Astım krizi geçirdim gerçekten ölüyordum ciğerlerime havanın ''H'' si girmedi.Ölmekten korktum tabii ama en çok çocuklarımı düşündüm onları böyle üzmemeliydim neyse uzattım.Ben zorunlu bıraktım yani tek korkum karar verdim içmiyorum ama ya dumanını soluyup canım çekerse ne yaparım düşüncemdi irademe güvenemiyordum.Şükür ki bir nefret geldi duman kokusu aldıkça midem bulandı öğürmeye kadar varıyor.Hem keseme zarardı hem sağlığıma kurtuldum.Sizin bırakma hikayeniz kendinizle savaşmanız bence daha zor olanı ben başaramadım ilk seferinde ve şundan eminim sağlığımdan yana derdim olmasaydı kesin bırakamazdım meredi...Şöyle bir telkinde bulundum kendime bilemem siz de işe yarar mı? Gıcık olduğum hoşlanmadığım tipler var iş yerimde her gün yüz yüze baktığım.Onlar içiyorlar ve ben onlar gibi olmamak için daha bir inat ettim içmemeye.Bende işe yaradı bunu düşünebilirsiniz mesela :))) Uzattım çok kusura bakmayın.Sevgiler...

   Sil
  5. Katkınız için teşekkürler, genelde sağlık problemi nedeniyle bırakanlar sizin de dediğiniz gibi daha başarılı oluyorlar bu süreçte. Bu yorumu yazarken 9. günümdeyim ve bırakma kararlılığım devam ediyor bakalım neler olacak..
   Sizin de belirttiğiniz gibi sigara içmek için hep nedenlerimiz, daha doğrusu kendimizi kandırdığımız bahanelerimiz var. Düşününce bu bahanelere sigaranın hiç bir yararı olmadığını görüyoruz oysa ki. Sigara ne canımızın sıkkınlığını gideriyor, ne dertlerimize çare buluyor, ne de sigarayla içilen kahve daha lezzetli oluyor.
   Umarım ben de bırakanlar kervanında alırım yerimi bir an önce, sevgiler:)

   Sil
 6. Tebriklerrrrr , harika bir haberdi. Sigara içmiyorum ama sizin adınıza çok sevinip bir çırpıda okudum tüm yazıyı. Bırakamayan herkese , zorda olsa imkansız olmadığını gösteren ve yalnız olmadıklarını hissedebilecekleri bir armağan olsun . Sağlıklı ve iradeli nice günlere :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Bugün 9. günüm ve karalı bir şekilde devam ediyorum, sevgiler:)

   Sil
 7. bu harika bir haber.. tebrikler.. gerçekten kendinle gurur duyabilirsin. bunu başarmak oldukça zor. ben kendimi pek tiryaki gibi düşünmüyordum. günlük 4-5 tane . yine oldukça zorlandım. kendini kontrol edebilmenin verdiği başarı duygusu çok hoş...
  ben bu tür durumlar için 40 gün eşik olarak düşnüyorum. :) 40 günü başarabilirseniz ondan sonrası umarım tamamdır. hayatını istediği yönde değiştirebilmek büyük başarı ve büyük mutluluk...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, destek için:)
   Bu zorlu süreci başarıyla atlatırsam cidden acayip mutlu olacağım. Benim de ilk eşiğim hani NLP de de hep sözü edilen 21 gün. Bu süreci başarıyla geçersem 40 gün daha da kolay geçer diye düşünüyorum, bakalım göreceğiz hep birlikte:)
   Sevgiler..

   Sil
 8. Yazınızı severek okudum. Bende 18 yaşındayım ancak 3 yıllık içicisiyim. Bende bırakmak istiyordum , bir kaç defa denedim ama sakız ile falan değil bıraktım diyordum bırakıyordum. Ama bu 2 gün sürüyordu. Sanki başımın sağ sol tarafları içine çöküyor gibiydi. Açıkcası şu an ben neden yapamam diye düşünüp son sigaramı içiyorum. Yarın da ilk işimi eczane ye gidip sakız dan almak olucak. İnşallah sayenizde bende bırakmış olacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu harika bir haber işte.. Deniz yıldızlarını denize atmak gibi.. Eğer bu yazı sayesinde bırakabilirseniz ben de çok mutlu olacağım.. Gelişmeleri paylaşın mutlaka, başarılar şimdiden:)

   Sil
 9. "Haydi Koçum" faslı şimdiye kadar tamam.
  Şimdi de, "Sıkıysa bırakma Koçum" faslı;

  1- http://goo.gl/NViRQj
  2- http://goo.gl/Lt8oKC
  3- http://goo.gl/cqRBqQ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu faydalı linkler için çok teşekkür ederim,
   Bu yorumu yazarken 11. günümdeyim, pes etmedim, ama zorlandığım anlar hala oluyor maalesef..

   Sil
 10. Yazarsınız, yani genelde evde tek başına misali. Doğal olarak akla o tür şeyler gelir. Çünkü kafa dağıtması için insanın ait olduğu yere gerş dönmesi gerek. Yani doğa. Bu illa gidip ölene kadar dağda yaşa anlamında değil. Dışarı çıkmak ilk adım. Bilmem anlatabildim mi..

  YanıtlaSil
 11. http://www.youtube.com/watch?v=8r1Rf94a3Vs

  YanıtlaSil
 12. Yanıtlar
  1. Biliyorum, dinleyeceğim Ahmet Şerif İzgören'i :)

   Sil
 13. beni de gaza getirdiniz valla, tekrar denesem mi:) by-passlıyım ve KOAH hastasıyım üstelik ve hala devam sigaraya, utandım şimdi:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyi bir kenara bırakın ve düşünün, sigarayı bıraktığınız için tebrikleri kabul ediyorsunuz, sizce de harika değil mi:)

   İyi haberlerinizi bekliyorum, ilk tebrik eden ben olmak isterim, sevgiler:)

   Sil
 14. 33 yaşında 5 yıl önce, anjiyo oldum. O gün akşam paketimde ki son sigarayı içtim. Bırakma aşaması biraz zorluydu. Feci derecede çekirdeğe sardım:) Günde bazen iki paketi buluyordu. Elim sürekli atıştırmalık şeylerdeydi. Sürekli iş yaparken etrafıma bakınıyordum, bir şey arıyordum. Paket paket eksikti. Sonrası koca bir 5 yıl temiz geçirdim. Geçen seneye kadar. Bir tane yakınca her şey geri geldi . Sigara kokusu, sararan dişler, üstünüze sinen iğrenç koku, ağız tadı. Bilgisayar üstünde ki küller.Sürekli kül tabağı dökme... aman ya.. Bir yıldır da sözde bırakmak istiyorum. Yazını okuyunca nasıl heveslendim. Bu arada hani şu malum rüya var ya. Bıraktığımın zaman çok uzun süre rüyamda sigara içtim. Uyandığımda ama ben bırakmıştım diyordum. Demek bu rüyaları gören tek değilmişim:) Çok eskidende nikotin sakızı denemiştim ama o boğazdaki tat ve yutkunma zorluğu çok kötüydü. Kesinlikle beyinde bitiyor. Etrafında isterse sigara fabrikası olsun ve dünya tüttürsün hiç için istemeyecek. Ama ben hep şey diyordum. Bıraktım ama aşkımız bitmedi...:)Gerçekten bitmemiş eski kötü, acılı sevgiliye geri dönmek gibi ve tekrar kurtulmayı istemek gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Madem heveslendin, bence bu sana acı veren, seni aldatan kötü sevgiliyi tekrar bırakmayı hemen dene o zaman.
   Geçmişi boşver, seni kandırmış olabilir, geleceğe bak ve bırak gitsin derim ben:)

   Sil
 15. Ben de bırakalı 3 yıl oluyor. Kalp ritmimde bozukluk vardı , onunla ilgili ufak bir operasyon sonrası bıraktım. İlk zamanlarda sürekli ağlıyordum, 10 gün kadar herşeye ağladım. Bir de çay çok içtim ama onu da farklı hazırladım : Siyah çay , bergamot , vanilya çubuğu , tarçın , portakal kabuğu.. bu şekilde içiyordum , abur cubur yiyordum :( Derken o aşama da bitti. Bir de ben Panik Atak ve Anksiyeteli bir şahıs olduğum için, ölüm korkusu yoluna sigarayı daha da ağzıma almadım. Görünce bile şöyle bir korkarım sanki beni orada öldürecekmiş gibi gelir.. 17 yıl içtim , bırakabileceğim kimsenin aklına gelmezdi, denemediğim yöntem kalmamıştı. Çok şükür hastalığı buldum bıraktım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birçok kişi sizin gibi hastalık sonrasında bıraktığını söylüyor, ben en azından erken davrandım:)
   Ben de sıkı bir tiryakiydim, bırakın başkalarını kendim bile inanmazdım sigarayı bırakacağıma. Deme ki olabiliyormuş, 40 gün geçti. Umarım bir daha hiç içmem.
   Katkınız için teşekkür ederim.

   Sil
 16. Yazıları okurken merak ettim hala sigara kullanmamaya devam ediyor musunuz ,sigara kullanmıyorsanız sigaraya karşı hisleriniz nasıl derlerya 10 yıldır içmiyorum hala ilk günkü gibi diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigarayı bırakalı 1 sene oldu, evet hiç ağzıma sürmedim o günden sonra. His derken sigara içme isteğim hiç olmadı açıkçası. Zira kokusu çok kötü geliyor artık ve içenleri gördükçe "iyi ki bırakmışım" diyorum.

   Sil
 17. Bu yazınızı ikinci okuyuşum; bir ay önce bırakma kararı aldığımda nette gezinirken okudum, sizden aldığım ilhamla başladım 4. Gün arkadaş kurbanı oldum :( maalesef. Bugün az önce içtiğim sigara son olur umuduyla tekrar okudum, kolları sıvadım :) Sizi kutluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana sorarsanız geçmiş geçmişte kaldı diyebilirsiniz, önemli olan yılmadan mücadeleye devam edebilmek. Takıldığınızda yazın bana, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
   Başarılar :)

   Sil
 18. 11 gibi cok kucuk yasta profesyonel olarak baslamis (iki uc yil onceside amator olarak iciyodum) 20 yasima kadar gunde bi paket sonrasindada iki paket ile hala devam
  ediyorum,ne yapsam ne etsem birakamadim,nikdur mikdur bi sürü sigara
  istegini igrenc tatlarla gecici olarak erteliyen ve pek bi isede yaradigi soylenemeyen seyler kullandim,babamin hic sigara kullanmayan biri olarak 15 yasina kadar attigi dayaklarda birakmama yardimci olamadi,anlamadigim su var,su an iki cocugum var İnsallah baslamamalarini bu illete kesinlikle bulasmamalarini cani gonulden istiyom,yalniz bunu nasil yapmaliyim,dayak cozum degil bagirmakta degil tatli dil hic degil,arkadasimdan biliyorum oda ben gibi sıkı tiryaki ve babasindan sigara konusunda bi kere bile dayak yememis sadece hafif siddetli uyarilar ve cezalar almis,ben ise o kadar dayak yedim 15 ime kadar hatta tahminen 13 veya 14 yasimda ise babam benim sigarasiz yapamiycam napsan etsen yinede iciyom iste
  dememe cok sinirlenmis olcakki bana bir adet sigaranin tutununu agzima tıktı,cok ama cok igrenc tadi vardi,cignettirdi ve yut dedi madem su yiyecek gibi temel bi ihtiyac paket degil sadece 3 oğun birer tane yiyceksin dedi tabiki ne kadar baski yapsada bana cignettirmekle yetindi ve asla yutturamadi bi dahada ayni seyi kesinlikle denemedi (yaptigindan pismanlikta duydu) bu bnm bi ilkimdir hayatimda bi kerede olsa tutun cignedim,20 yillik iciciyim bu sure icinde sadece 24 saat birakabildim o 24 saatte hayatimin en zor anlariydi,birakmayi cok istiyom irade irade tutturmus gidiyolar ne yani birakanlar iradelide biz iradesiz salaklarmiyiz,ne doktorlar var icmeyin derler ama gunde 3 paketi devirir o adamdami iradesiz sanirim iradesiz biri tıpı bitirip doktor olamaz,tatli dil olmuyor sertlikte ters tepki yapiyor cocuklarimiz bu illete kesinlikle bulasmasin diye napmaliyiz bizler kendimizi nikotin havuzunda yuzduruyoruz bari onlarin bu havuzda batmalarini engelliyelim ama
  nasil,(bu arada evde icmesemde disarida cocuklarimin yaninda iciyorum) kizim hep birak birak baba icenler erken oluyomus diyo ama cok zor bnm icin 20 yillik bi beterböcegin kotu niyetli kankaligindan ayrilmak cok zor,derinlemesine dusunucek olursak bu illete
  ben ve bnm gibi erken basliyanlar maalesefki 18inden sonra basliyanlara gore hwr yönden cok zarardalar,beden egitimi hocamiz bizi yakalamisti ve ne bagirdi nede disipline verdi,sadece bize sınıf arkadaslarimizin icinde
  isimlerimizi vermeden yarim saat sigara konusunda öğüt verdi,bu yaslar icilicek yas deil yani hic icilmemesi en guzeli ama illada icecekseniz özeniyosaniz sizi kimse engelliyemez (bunu iyi biliyodum tutun cignememe ragmen engel tanimamistim:) ama su varki bu yasta gelismekte olan ve gelisimini 18 yada 20li yaslara kadar surdurucek olan bedenlerinize o korpe akcigerlerinizi nolursunuz bu yasta kirletmeyin biliyorum ortamlariniz arkadas ortamlariniz Turkiye sartlari sigaraya baslamaya cok uygun ama kendinize gelin ve yol yakinken kendinize bu en buyuk kotulugu yapmaktan vazgecin,hocamiz cok hakliydi ogudunu tutanlarda oldu ama maalesef azinliktaydi ben ve arkadaslarim cogunlugumuz okula sabah kahvaltisiyla gidip oglen harcliklarimizla simit tost vs alicagimiza sigara alir keyfimize bakardik,yani yaptigimiz cok yanlisti su an bu genc yasimda 500 metreden fazla depar seklinde kosamiyorum hemen tikaniyorum,artik neredeyse birakamiyorum diye iradesiz olmayida kabullenecegim,inanin su an 3 saattir icmiyorum ama kendimi kirbaclanmis yaris ati edasinda paketime kosmamak icin zor tutuyorum,abs lerim tutmaz oldu,kulaktan duydugum bisey var digru yalan diyip kimsenin vebalini alamam sadece duydum doktor bi arkadasim anlatmisti onlarda sohbet arasinda konusmuslar net bi kaynak yok sadece duyum,bu ilerleyen teknoloji ve tıp onceden cogu tedavi edilemeyen hastaligi su an cok basit bi sekilde iyilestirebiliyo,basit bi sigaraninmi icilmesini birakilmasini onleyemiycek,kesinlikle onleyebilicek ama cokbuyuk raundlar dondugunden kimse boyle biseye kesin cozum su diye aciklamaya cesaret edemiyor,(tvde cikan sigara kesin veda meda diye satilan hikaye

  YanıtlaSil
 19. hikayeler haric onlar gercekten cozum olsaydi iananin ellerini kollarini salliyarak o urunu boyle rahatlikla satmaya calisamazlar)cozumu bulanlar mutlaka vardir diyorlar ama biyerlerde kendi cozumleriyle gizleniyolar ortaliga fikirlerini sunamiyolar,dusunsenize kimse sagligini bi hic yerine bozmak istemez,bide bunu üste para vererek asla ama asla istemez,su an kesin cozum bulunsa ve bilimsel olarakta kanitlansa 1000 ila 2000 tl fiyatdan eczanelerde satilsa inanin herkes ama herkes o kesin cozume sarilir ve bu gelecegimizi tehdit altinda tutan illetten kurtulur,peki o zaman nolcak philip morris vs falan filan dev sirketler urettikleri milyonlarca zehir paketlerini kime saticak,o kadar buyuk yatirim gerektiren sigara fabrikalarini ciklet fabrikasinada donusturemezler,bina donusur ama icindeki teknik donanim sadece zehir uretmeye odaklidir ve baska bi ise yaramazlar sanirim,ama tutun yetisen tarlalarimizda baska bi mahsul yetistirmek mumkun,yani bu dev sirketler bi sekilde bu zehiri insanlara icirecekler ve ellerinde milyarlarca dolarlarida buna kesin cozum bulanlarida herturlu engellemeye nakavt etmeye yetecektir,keske diger uyusturucular gibi yasaklansa ve icenlerde bir bir hapse atilsa ve bizde mecburi olarak bu illetten kurtulsak :) ama dedim ya bu dev adamlar o kadar zenginlerki boyle kanunu bile daha cikmadan dusunulme asamasindayken safdisi ederler,simdi diyenleriniz olcek sigara uyusturucu madde gibi uyusturmuyorki neden yasaklansin, illada gerekiyormu o kadar uyusturmasi yillardir hafif sekilde uyusturdugu yetmiyoooomu, su anki degilde eskisinden harbi camel gitanes captain black vs vs cesit cok bunlarin uyusturuculugu baya bi fazla,neyse sanirim fazla uzattim herkesin bu illetten bi an önce kurtulmasi dileklerimle ve tum tiryakilere simdiden cok gecmis olsun....

  YanıtlaSil
 20. "Sigaraya son" uygulamasını akıllı telefonuna indir.Bırakıp 3 gün çile çekmeye hazır ol.Gereksiz arkadaşların;" içende ölüyo içmeyende "sözlerine kulak asma,Gün geçtikçe nefes alma rahatlığını ve keyfini sür ve ödülünü al.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o gereksiz arkadaşlardan uzak olmak lazım...

   Sil
 21. Selam yazar. Bugun 1 yil 5 ay oldu,iciyo musun sen hâla sigara?

  YanıtlaSil
 22. Bende bırakalı bugün itibariyle 6 gün oldu ilk 3 gün çok zor geçti birde 6 gün akşamı az daha pes ediyordum ki , nefsimin esiri olmadım şimdi bunu yapamazsam bir daha yapamam dedim ve o beş dakikalık aşırı sigara isteğimi derin derin nefes alarak yendim yaşım şu anda 40 yaklaşık 25 yildir içiyordum , nefes alamaz olmuştum sabahlara kadar öksüruyordum ama bir haftada inanılmaz değişiklikler gördüm kendimde öksurugum geçmişti sabahları yorgun uyanmiyordum ilkbahar olduğu için çiçeklerin ağaçların sabahın erken saatlerinde penceremi açarak derin derin nefes alıyordum ve çok güzel kokuyordu doğa .Kendinize bir iyilik yapın Sigara illetini bırakın Arkadaşlar .Ben sigarayı bırakırken hiçbir şey kullanmadım sadece ilk iki gün elma ve çam fıstığı yedim :) SİGARASIZ HAYAT ÇOK DAHA GÜZEL SİZDE BIRAKIN ŞİMDİ HADİ SON SİGARANIZI YAKIN VE VEDALAŞIN ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi tebrik ediyorum:)

   Sil
  2. Rica ederim ,
   Sigarayı Bırakmak isteyen arkadaşlara Karabaş otu gönderebilirim çok faydalı sigaradan kurtulabilirsiniz. İsteyene gönderebilirim veya dışardan alırsanız taze olmasına dikkat ediniz.
   İletişim ahmet098@gmail.com mail atabilirsiniz.

   Sil
 23. Sigarayı 5. Gundur icmiyordum. Ve suan tekrar bi tane yaktim. Ama bir daha birakamam diyemiyorum. Eminim yapabilecegim. Inanin vucudum istemiyordu 5 gundur. Sadece beyin olarak hazir degilmisim onu anladim. Pes etmek yok yine de. Evde yazar desteklerini ve bilgilerini bekliyorum! Tesekkur ederim simdidn.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pişmanlık duymayın bence, tekrar deneyin, mutlaka olacaktır.

   Sil
 24. Merhaba Benim de bu gün üçüncü gün çok zorlanıyorum baş ağrısı oldu; ancak hiç bir yardımcı kullanmadım ilaç bant vs. umarım başarırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabredin az kalmış üç gün sonra çok daha rahat olacaksınız derin derin nefes alın

   Sil
 25. bu gün üçüncü gün çok zorlanıyorum umarım başarırım. yardım da almıyorum bant sakız vs.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üçüncü günü atlatınca daha kolay olacak, başarabilirsiniz...

   Sil
  2. Bencede atlatacaksin beyninde bitir grrisi cok kolay. Dusun hayatin degisecek!

   Sil
  3. Ben de herhangi bir destek almadım .ilk üç gün çok önemli ve çok zor.ama gün geçtikçe dün içmediysem bugün de icmeyebilirim diyin.bir hafta sonra fikirleriniz çok değişiyor.

   Sil
 26. Merhaba Benim de bu gün üçüncü gün çok zorlanıyorum baş ağrısı oldu; ancak hiç bir yardımcı kullanmadım ilaç bant vs. umarım başarırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ilk 3 gün sakız kullanmak faydalı olabilirdi, ben sakızın faydasını gördüm.

   Sil
 27. Merhaba Bugün itibariyle sigarayı bırakalı 12 gün oldu , inanılmaz değişiklikler gördüm kendinde sigara kokmuyorum :) ,sabahlara kadar öksürüyordum artık oda yok , 12 günde 85 TL para biriktirmişim :) sigara alır gibi hergün cam kavonoza para atıyorum.İlk 3 gün çok zor oldu şimdi çok iyiyim biri yanımda içse bile etkilenmiyorum .İsteyen herkes biraz sabırla bu illetten kurtulabilir .Dumansız Günler Diliyorum :))

  YanıtlaSil
 28. Ben de 29 nisanda bırakmaya karar verdim ve o gün öğlen 12,12 de son sigaramı içip sürece başladım .bu yazıyı 3.gün okudum nette sigara bırakma süreçlerini gezinirken.ilk üç gün felaketti .aşırı yoksunluk, mutsuzluk,birşey yapmama isteği,üç gün sürekli uyku,vs vs yaşayanlar bilir işte.derken bugün bilmem kaçıncı gün.kaç kez aklıma geldi,kaç kez markete gidip alıp bir tane içmek istedim saymadım.hala içinde bir özlem var.bu nasıl bir özlem ki sevdiği tarafından ihanete ugradigin halde hala onu ozlemek gibi birşey.içmeyeceğim.yenilmeyecegim.değişimin sağlığın tadını aldım bir kere.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence özlem falan değil, sadece kötü bir bağımlılık. Size verdiği zararları düşünün ve asla vaz geçmeyin. Bu arada derler ya hani, 10 sene de geçse insan özlem duyuyor diye, benim yaklaşık 1.5 sene olacak, hiç de özlem falan duymuyorum.
   Sağlıklı olmak ve de bağımlılıktan kurtulmak inanın harika bir şey...

   Sil
 29. 20 yıldır sigara içen biri olarak sigarayı pat diye bıraktım ve bu gün 3 günüm olacak içmeyeceğimde .inş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahane, tebrikler.. İlk 3 günü geçince gerisi de gelecektir emin olun.

   Sil
 30. 2. gün bugün 29 yaşındayım ve askerde başlamıştım.Daha önce 3 kere bıraktığımı sandım 6 ay 3 ay ve 9 ay gibi süreler içmedim.. şimdi tekrar niyetlendim kararlı mıyım bilmiyorum. Ama çok istiyorum bırakmayı. Hiç bir destek almıyorum.. 21 günden sonra rahatlama oluyormuş belkide psikolojiktir. Sizi tebrik ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, daha önce 9 aylık deneyiminiz olduğuna göre bence çok rahat bırakabilirsiniz. Evet 21 gün sonra rahatlıyor insan. Ben o gün bugündür hiç içmedim ve diyorlar ya hani, insan hiç unutamıyor falan diye, inanın çoktan unuttum, bol şans size de..

   Sil
 31. selamlar. Nikotin sakızından ne kadar kullandınız ve tam olarak ne zaman kullanmayı bıraktınız. Size çok faydalı oldu sanırım, tavsiye eder misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben nikotin sakızını ilk birkaç gün 4-5 tane kullandım, sonrasında bir iki tane daha kullandım. Kutuda iki tane arttığını anımsıyorum. Özellikle ilk günlerdeki yoksunluk zamanlarında işe yaradı bende, tavsiye ederim.

   Sil
 32. selamlar. Size yardımcı olduğunu düşündüğünüz sigara bırakmayla ilgili site, yazı, makale vs tavsiyeniz var mı? [ sizinki kadar yardımcı olabilen:))]

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Allen Carr'ın "Sigarayı Şu Anda Bırakın" adlı kitabı ve içinde hipnoz cd'si var. Ben yararlanamadım ama bu yöntemle sigarayı bırakan birçok kişi var. Hatta internette de bazı videolarını bulabilirsiniz. Bol şans :)

   Sil
 33. Bugun sigarayi birakisimin 18. Gunu... 6. Gunu hic unutamam.. ben ramazandan 1 gun once biraktim ve kimseye de bisey soylemedim.. hatta nusanlima bule ilk 3gun soylemedim.. 6. Gun.. onu hic unutmiycam.. suanda bile o gunu dusunurken inanin gozlerim doluyor agladim aglicam yani..6. Gun oyle bi noktaya geldimki iftardan sonra gittim markete 1 paket aldin bi de cakmak.. avucumda tutuyordum.. sanki avucumda tuttugum sey benim hayatimdi ve ben onu oylece tutuyordum.. jelatinini bile acmadim.. en son noktada nisanlimi aradim ve bana guvendigini her kosulda yanimda oldugunu soyledi.. acmadim o paketi. goturdum sevgilime verdim.. bugun 18. Gun.. sigara icme istegi ve biraktigi bosluk halen mevcut.. ama cok inatciyim.. 20 senelik iciciyim.. birden biraktim.. kendimi sigarasiz biraktim almadim bi gece. Sonrasindaki surec sıkıntili ama olsun.. bir paket sigaraya bir omru teslim etmicem... Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, sağlıklı olmak harika bir duygu öyle değil mi?
   Sevgiler :)

   Sil
 34. Champix ilacı kullaniyorum 4 gundur sigara kullanmiyorum 15 yillik gunde 1 paket iciciydim ara sira aklima geliyor ama icmicem diyorum beynime talimat veriyorum zor gunlerimi atlattim 4 gundur icmedigim icinde cok mutluyum ilk kez sigarasiz gunler yasiyorum kullandigim gunden bu gunlere sagligimiza paramiza yazik ins herkes birakir birakanlarda umarim tekrardan baslamaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, biraz daha sıkın dişinizi, 21 günü atlatınca zoru başarmış olacaksınız.
   Şunu da belirtmek isterim, hani derler ya, 10 sene de geçse insanın gözünde tüter diye.. Hiç de öyle bir şey yok! Zira benim 1.5 sene geçt yaklaşık, hiç ama hiç içmek istemedim.

   Sil
  2. Bende şuan champix kullanıyorum.keşke daha önce kullanmaya başlasaydım gercekten işe yarıyor.insanın sigara icme istegini azaltıyor.devlet bu ilacı ücretsiz hastanelerde veriyor

   Sil
 35. Tebrikler okurken heycanlandim gerçekten ve sizden ilham alarak bende bırakmaya karar verdim suan 2 gündeyim gerçekten aldigim nefesi hissediyorum artık ne kadar güzel bişey inş bu süreci bitiririm hiç bi ilaç kullanmıyorum tavsiyeniz varmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, tavsiyem ise kendinize güvenmeniz; sağlığınız için adım atıyor oduğunuzu aklınızdan hiç çıkarmamanız. İlk 3 gün geçince gerisi çorap söküğü gibi gelecek...

   Sil
  2. Yazdığım günden beri hiç sigara içmedim ve sonunda bıraktım artık canım istemio sanki hiç kullanmamisim gibi hissediyorum nasıl bişey tadı unuttum arkadaşlar içiyo yanımda Rahatsız oluyorum kokusundan dumanından arkadaşlar gerçekten ilk haftalar çok kötüydü ama 1 aydan sonra gerisi çorap dokusu gibi gelio bna ilham olan arkadasa tsk inş bizde birilerine ilham oluruz

   Sil
  3. Şahane bir haber bu, tebrikler ...İnsan kendisi için, sağlığı ve geleceği için, dolayısıyla da sevdikleri için bir adım atınca ne kadar mutlu oluyor değil mi... Sigarayı bırakmak o kadar da zor birşey değil aslında, bunu herkes farkedebilse keşke..
   Darısı başkalarının başına... Sağlıklı günler dilerim.

   Sil
 36. merhabalar bende bırakalı 10 gün oldu yazılarınızı okuyorum aklıma geliyor tam olarak ne zaman içme isteğim gider direniyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bence en zor kısmı atlatmışsınız, 21 günlük NLP süresi geçince daha rahat olursunuz. Ben cidden şu an dumanından ve kokusundan o kadar rahatsız oluyorum ki, böyle olacağım aklıma bile gelmezdi... Siz de benim gibi olacaksınız, az daha sabır...

   Sil
 37. Merhabalar öncelikle yazılarınız için teşekkürler.Ben 36 yaşındayım yaklaşık 20 yıldır sigara içiyordum daha önceleri bırakma deneyimlerim olmuş ne yazıkki başarılı olamamıştım. En son mart ayının sonlarıydı tekrar bırakmak istedim fakat iş yerinde bırakabildim eve gelince tekrar içiyordum ilk 3 günden korkuyordum.ALLEN CAR videosunu izledim derken bırakmak istiyorum filmini izledim ve sigarayı neden içtiğimi anladım 13 AĞUSTOS akşamı gece yatmadan en son sigaramı içip bidaha içmedim.İçemedim çoook şükür sanki rüyadayım şu an 12. günüm bitti aklıma geliyor lakin içme isteğim yok kilo aldım kokusundan kurtuldum sabahları daha erken ve dinç kalkıyorum ben bırakabildiysem herkes bırakır. Sigara koca bir yalan bizim sağlımızı,paramızı ve zamanımızı çalan bir düşman ama onu yenebilir,z. İnşaallah bende 1.yılımı kutlarım zira ben ay bile görememiş 2 haftayı geçemiyordum herkese sağlıklı ve dumansız günler diliyorum şuan cebime kalan param 120 tl az değil bende hafta sonu kendime hediye alıacam nede olsa 2 haftayı bitiricem kısmet olursa....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler ve katkınız için teşekkürler.
   Ben ilk yıl birikimiyle kendime güzel bir tatil hediye etmiştim. Hem sağlık, hem para, hem huzur geri geliyor sigarayı bırakınca.
   Benim aralıkta yılım dolacak, zaman dediğiniz hemen geçiyor, asla pes etmeyin...
   Sevgiler..

   Sil
 38. Merhabalar bir üste yazan kişiyim ozaman 2 hafta olmuştu. şimdi ise 1 ay oldu çok şükür sigaradan kurtuldum artık ben de iyi bir anneyim çocuklarımın yüzüne daha iyi bakıyorum mutlulyum huzurluyum veee en önemlisi ben bağımlı değilim.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler :)
   Sigara kokusundan nefret ederken bulacaksınız kendinizi yakında, ben şu anda öyleyim :)
   Darısı çabalayanların başına diyelim, sevgiler...

   Sil
 39. Pardon acaba ne kadar kullandınız sigara 5 yıldır içiyorum.23 yaşındayım bırakma ya da azaltma kararı aldım.Her gün cansıkıntısından bir paket bitirmek artık köle olduğumu düşündürtmeye başladı ve şimdi suanda anladım ki her sigara yakisimda aslında her seferinde canım istemiyor.Yani sanki davranış biçimi gibi olmuş.Bu gece son sigarami içtikten sonra karar verdim ki yarından itibaren ya bırakacağım birden ya da azaltacagim.Ama acaba yarın kahvaltıdan sonra da böyle kararlı düşünebilecek miyim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sizden daha uzun süre kullanmıştım. Bu arada araya tatil girdi hemen yanıt veremedim, hangi aşamadasınız?

   Sil
 40. BU YAZIYI OKUMADAN ONCE 10 ADET ICIYODUM GUNDE YAZINIZI OKUDUKTAN SONRA BENDE BASARABILIRIM DIYE DUSUNDUM VE BUGUN BIRAKMAYA KARAR VERDIM ... ISTEN IZIN ALICAM 3 GUN BAKAYIM GERCEKTEN DE BASARACAKMIYIM İNŞ BASARABILIRM SIMDIDEN TESEKKURLER...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de başarabilirsiniz, kararınızı yürekten tebrik ediyorum. Gelişmeleri şimdiden merak etmeye başladım. İyi haberlerinizi bekliyorum, kolay gelsin...

   Sil
 41. Ben de 20 yıl sigara alışkanlığımdan 3 gün önce kurtuldum. Bu gün 3'üncü gün çok fazla aramıyorum. Çünkü panik atak tedavisi gördüm. İçtiğimde kalbim maratonda gibi çarpıyordu. Şimdi kendime geldim. Umarım herkez doğru yolu bulur ve bu zehirin pençesinden kurtulur. Umarım geçireceğim günler bu 3 gün kadar kolay olur. Sadece uykuya dalma sorunu ve mide bulantısı var. Bunlar ne zaman son bulacak acaba? Cevaplarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İlk 21 günün önemli bir eşik olduğunu okudum. Ama kişisel deneyimimi sorarsanız, ilk 10 gün sonrasında rahatlamaya başlamıştım. 3 günü atlattıysanız gerisi de gelecektir, devam edin, tebrikler :)

   Sil
 42. Tüm yorumları okudum bende bir şeyler demeden yapamadım:)
  19 yaşında küçük yaşta başlamıştım,mart ayındal bıraktım 1 ay içmedim cokta memnundum ama birden başladim.
  Bir kac haftadir artik yapmalisin diyordum kendime ve kirdim paketimi attim,bugun 6.gün aslında günün önemide pek yok ha 5 yıl ha 10 gün artık icmiyorum dediysen unut onu gitsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, paket kırdıysanız bence siz kesin başaracaksınız. Benim neredeyse 2 sene bitecek, nasıl geçtiğini hiç anlamadım inanın...

   Sil
 43. Herkese merhaba ben tam 45 gündür sigara içiyorum. İlk 21 gün çok gel gitler yaşadım. Hatta galiba bende o ilk gunlerdeki bırakma kafasını seviyorum. İştah haliyle arttı ama diet de yapmaya başladım kilo sorununu astım. Yeni işe başladım 1 hafta oldu ve tam konsantre olamıyorum. Vücudum istemiyo ama aklım dan sanki icersem daha iyi olacakmış gibi geçiyo . Google a nolacak ki icersem herkes içiyo. Diye yazdım ve bu sayfayı gördüm kesinlikle yazarı ve bırakanlari tepki ediyorum. Şimdi neyapacagim bilmiyorum. İçtiğim hergün bırakmak istediğim şey bıraktıktan sonrada içmek isteyerek mi geçecek bi süresi yokmu bunun ne bilim galiba beceremiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hatırladığım kadarıyla 3 ay sonra kafamdan tamamen atmıştım. İçmediğiniz her gün ondan uzaklaşacaksınız inanın. Aklınıza hiç gelmediğini fark ettiğinizde sizden mutlusu olmayacak..
   Konsantre olamadığınız anda açık havada iki derin nefes alıp birkaç yudum su içmenizi tavsiye ederim. Hepsi geçiyor inanın. Çoğu gitmiş azı kalmış, beceremediğinizi düşünmeyin. Aksine kendinize olumlu telkinler yapın. "Yapabiliyorum, artık daha sağlıklıyım" gibi...
   Gelişmeleri merakla bekliyor olacağım, selamlar...

   Sil
 44. Bu sabah güzel uyadım. Başladığım işi bitirmeye karar verdim. Bu sayfa gerçekten bir terapi grubu gibi yaptığınız şey de kutsal bir iş. Teşekkür ederim burada olacagim ve bende gelişmeleri yazacagim. Herkese temiz kokulu günler dileriim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahane haber:)
   Bu arada teşekkürler, faydam olduysa benden iyisi yok :)

   Sil
 45. Tamamen bakış açısıymış mesele,en basitide eline bi sigara aldığında içsem mi? Değil.
  "Sigara içen biri olmak istiyo muyum"muş.
  9 gün oldu rabbim bir daha o meleti bırakan dostlarada nasip etmesin,sizide başarınızdan dolayı kutluyorum.
  Hepimiz seneleri deviririz inşallah :)

  YanıtlaSil
 46. Merhabalar, ilaçla sigara bırakmaya başlamamın on ikinci günüydü, sigarayı serbestçe içebileceğim iki günüm daha vardı. Geçen Cuma akşamı sahile indim. Paketimde son sigaram vardı. Gün batımına karşı, salınan denize bıraktım tüm endişelerimi :) Bir insan, yaşantısı boyunca onca ölüm, acı, kırgınlıklar yaşarken bile ayakta kalabiliyorsa bunca zamandır alışkanlık diyerek kendimi kandırmamın mantığı ne? Vazgeçilmez olan ne sigara, ne nikotin; vazgeçilmez olan tek şey BENİM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, o kadar güzel söylemişsiniz ki, bana sadece sizi alkışlamak düşüyor, sevgiler...

   Sil
 47. Bende bıraktım ki. Bugün kırk birinci gün ve başka bırakan var mı diye bakarken bu blogta buldum kendimi. Her gün bıraktığım gün sayısını sayıp onu 6.5 ile çarpmak çok zevkli :)

  YanıtlaSil
 48. 8. Gun deprosyondayim:) 30 yasindayim 15 yildir iciyorum :) ama en guzel tarafi bu surecten zevk aliyor olabilimek ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süreçten zevk alıyorsanız - ki ben de almıştım - kesin başarırsınız, kolay gelsin :)

   Sil
 49. Dün öğlen vakti sözlüklerde dolaşırken bir başlığa denk geldim alışkanlıklardan kurtulmak diye. Ki alkol ve sigara bağımlılığim var diyebilirim. 10 senedir sigara icmedigim gün sayısı max 2 gundur ki onuda Allen Carl kitapini okuyup gaza geldiğimde yapmıştım... Ki birde alkol aldığım zamanlar paket sayısı 2yi bile geçerdi.
  Dünden beri cugara icmiyorum. Daha önce 1 kere bırakma girişimim olmustu, bu 2.
  Bu sefer birakmam gerek sanırım. Ve en önemlisi dediğiniz gibi bu süreçte sürekli okumak istiyor insan, kendine destek arıyor, motive arıyor, daha önceki tecrübeleri merak ediyor. İşte bu sureci merak ederken buldum bu blog sayfasini.

  Çok heycanliyim, Seni icersem cigerim kurusun, zaten kuruttun. Birde böyle deneyelim bakalım.

  YanıtlaSil
 50. Yazinizi zevkle okudum. Bende 16 aralik tarihinde biraktim. Bugun 5. Gun. Ama ilk gun de dahil hic zorluk cekmedim. Ara ara kriz geliyor ama kendime kizip nefes alistirmasi ile bitiriyorum 5 dk lik krizi. Kolay degil 29 yas 13 yili sigara ile gecti. Yazik. Ama artik bitti... Ve bunu basarmak her gun ayri bir keyf veriyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ederim, aramıza hoşgeldiniz :)
   Zorluk çekmemeniz ise şahane, keyfini çıkarın :)

   Sil
 51. ben var cigara bırakmak 17 aralık.var ben agresif olmak.insanlara saldırmak sövmek.dövmeye çalışmak ben var çok kötü bir çocuk olmak.ama olsun ben var yinede cigara içmemek yarış atı gibi oldum sokaklarda beygir gibi koşturuyorum yaş 38 olmasına rağmen.

  YanıtlaSil
 52. 27 ARALIK SABAHINDAN BERI SIGARA ICMIYORUM. 37 yasındayım ve 13 yasımdan berı hıc bırakmayı duusnmeden sıgara ıctım. hamıleydım (azalttım ) yıne de ıctım.. hıc bırakmayı aklımdan gecırmedım. cunku bırakıp bırakıp baslamak , kendımı daha kotu hıssetmeme neden olacagını dusundum.. bugun 11. gun ve hala ıcmedım , aklımdan gecmıyor değil :) fakat ıcmeyen bırı olmak ıstıyorum.. herkesın yazdıgı gıbı yemek yemege cıktıgımda, cafelerde hep sıgara ıcılen bolumde oturmak zorunda olmam, sonrasında o kadar dıkkat etmeme ragmen zehır gıbı pis kokmam, bunlar benım ıcın en onemlı etken... tekrar baslamak ıstemıyorum. son aldgım paket hala evde acılmadan duruyor.. tekrar baslarsam daha cok uzulurum.. fakat yenık dusmek ıstemıyorum... nasıl bır pislik bu allahım... hıcbır faydası olmadıgı halde buyuk keyf gıbı gozukuyor .... yanlız ıtıraf edeyım ki resmen hayatın kıyısına cekıldım sanki hıcbırsey keyf vermıyor boş gecen 11 gun gıbı gelıyor bana canım hıcbırsey ıstemıyor.. calışmak bıle ıstemıyorum.. bi sigara yaksam sanki hersey bıtecek... ama içmiycem kesınlıkle içmiycem , bende sevgılı yazar gıbı kımseye soylemedım bıraktıgımı :)) yenı yenı soyluyorum "bı kac gundur hıc sıgara ıcmedım" dıyorum olakı baslarsam derınden uzulmeyeyım dıye... bırde gercekten zaman insana kalıyor. sıgara ıcerken daha cok bos vaktım gecebılıyormus.. aslında temız nefes bır kenara cok faydasını hıssettım, hergun cüzdanımda param duruyor :) kızıma ıstedıgım gıbı sarılıyorum. balkona cıkıp usumek zorunda kalmıyorum. ellerım tenim kokmuyor, dısarı cıkınca sıgara ıcılmeyen bır bolumde oturmak inanılmaz bırsey... kalıtelı hayat dedıklerı bu dıyorum :) sinsi bir düşman aslında bu sıgara ! hıc sıgaraya alısmamıs bırı olmayı ne cok ısterdım. ılk denenmem oluyor bu ve başarmak ıstıyorum.. ılk 21 gun dıye yazılmıs bı kac sefer ... kaldı 10 gun :) buraya yıne yazacagım, herkes normal hayatına devam ederken benım ıcımde ıkı tane bırbırınden farklı hayatın nasılda kasırgalar ıcınde yer degıstırdıgını, nelerı goturup nelerı bıraktıgını...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Çiğdem Hanım, en zor olan iki alamayı geçmişsiniz. Yani şlk 3 güv sonrasındaki ilk 10 gün. Bundan sonrasında ara ara gelen içme isteğine iradeyle "hayır" diyebilmeniz inanın çok daha kolay olacak. Hep olumlu şeyler düşünmenizi tavsiye ederim. Zaten öyle yazmışsınız, devam edin. Cildinizin güzelliğini, saçlarınızın temiz kokusunu, ciğerlerinizin her geçen gün temizlendiğini hep anımsayın. Modern insan sigara içmeyen, bile bile kendine zarar vermeyen insandır. Sevgilerimle...

   Sil
  2. çiğdem hanım ve evde yazar benimde 2. günüm 26 yıl hiç bırakmaksızın içtim hamilelikte hastalıkta sıcakta soğukta...İki gündür yaşadığım işkencenin tarifi yok ilk 3 gün diye kendimi avutuyordum ama sizleri okuyunca 10 lar 21 ler çıktı:((((

   Sil
 53. Merhaba ismim seyit 34 yaşındayım 13 yıl içtim bıraktım 4 yıl içmedim tekrar başladım 2.5 yıl içtim tekrar bıraktım bugun 4 gün oldu krizim tavan yaptı ama nafile güclü iradem var yardımcı hic bişey kullanmıyorum yazınızı okudum bilgiler için tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, siz bu konuda uzman olmuşsunuz, bu sefer de başarırsınız bence. Ve umarım bu son olur, kolay gelsin:)

   Sil
 54. Merhaba 13 yıl içtim bıraktım 4 yıl içmedim tekrar başladım 2.5 yıl içtim şu an tekrar bıraktım 4 gün oldu nikotin isteğim tavan yaptı yardımcı hiç bişey kullanmıyorum nette gezerken sizin yazınızı okudum bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 55. Merhabalar. Ben yaklaşık 4 yıldır sigara bağımlısıydım ve astım hastalığım olduğu için beni zorluyordu. son zamanlarda çevremdekilerin de desteğiyle bıraktım. bir anda kestirip attım hemde. ilk gün olsada içsem durumundaydım ama uyku ilacı alıp uyuyarak geçirdim ilk günleri okula da gidiyorum e tabi arkadaşlarının hepsi içiyor onların olduğu alana gidemedim bile. çok zorlu bir haftayı geçirdim. arkadaşlarla buluşacağız yarın, sigarayı bıraktığım günden sonra ilk defa dışarı çıkıp arkadaşlarımla takılacağım. sigara içmeyen yok içlerinde. kendi kendimle konuşurken bu yazıya denk geldim. bıraktım arkadaşların yanında bir dal içsem bir şey olmaz diyemem o tehlikeyi göze alamam çünkü çok zor oldu bırakmam yine başlarım biliyorum iradem güçsüzdür. yazın beni içmemeye motive etti. teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz artık bırakmışsınız sigarayı,"iradem güçsüzdür" demeyin, evrene negatif mesajlar göndermeyin :)
   Zoru gitmiş, azı kalmış, ha gayret, dönmek yok..

   Sil
 56. Merhabalar, sıgarayı bıraktıgımın 11. gunu yazmıstım bugun 16. gun hala baslamadım :)
  aklımda mı sıgara, walla aklımda! bir içsem sanki rahatlıycam gunlerdır omuzumda tasıdıgım yükten kurtulacagım... ama içmesemde olur cumlesı ıle su ana kadar geldim ..
  gecen akşam dıslerımı fırcalarken , sararan dıs rengımın acıldıgını farkedınce tekrar baslama duygularımı bı gerı aldım.. az daha içmesem ne olur sanki dusuncesı ıle devam edıyorum şimdilik :) ya keşke sıhırlı bır degnek olsa tamamen sılsem sunu aklımdan :( çok sıkıntılı gecıyor. ama tüm bu sıkıntılı duruma karsı ıcmemek ve aksam olunca kıyafetlerımın sıgara kokmaması gercekten ödül gibi .. hatta "gibisi" fazla kelıme oldu , tertemız kokmak da bir hediye !!!! umarım bu ıstıkrarlı tutumum devam eder ve yine yazarım size.. bu arada sunu yazamdan bıtırmek ıstemıyorum ... Sevgili EVDE YAZAR aklıma sıgara dustugunde bıraz kafamı dagıtayım dıyorum ve sızın sıgarayı bırakma yazınızı tekrar tekrar okuyorum.. sizi gercekten yurekten kutluyorum, benı dızgınleyen bır terapi gıbı gelıyor .. eger bu haftayı da atlatabılırsem sıgarasız bundan sonra sanmıyorum sıgarayı bır daha hayatıma sokacagımı... yine yazacagım :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Çiğdem Hanım, çoğu gitmiş azı kalmış. Bu saaten sonra geri dönerseniz emeklerinize yazık olur. Sizi tertemiz, mis kokan sağlıklı bir gelecek bekliyor, ha gayret biraz daha sabır... Yardımcı olduysam ne mutlu bana, her zaman yazabilirsiniz, sevgilerimle :)

   Sil
 57. Teşekkür ederim bu paylasiminiz bana güç verdi 1.günü geçti kaldı 2 gün kendime inanıyorum anlattiginizin her anını bende yaşadım sadece uyumak istiyorum hiç bir iş yapamıyorum keyif almıyorum :( ama geçecek biliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, karar bermek zaten başarmanın yarısıdır. Uyumak istiyorsanız uyuyun bence. Hatta çalışıyorsanız birkaç gün rapor alın, gitmeyin işe mümkünse. Bu günler geçecek ve başarmış olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Haydi azıcık sabır..

   Sil
 58. 8 yıldır içicisiyim. Yazılım yapıyorum. Bu işi yaparken ne kadar tükettiğimin farkında bile değilmişim. Lise yıllarımda aşırı şekilde nefret ederdim. Şuan bir de baktım ki günde ortalama 30-35 tane sigara içiyorum. Son 2 aydır şiddetli öksürük, balgam derken 1 hafta önce de nezle oldum. 3 gün önce (hala hastayım) evde oturup dinlenmek yerine arkadaş kurbanı olup bir partiye gittim. Aşırı derecede alkol ve haliyle bol miktarda sigara tükettim. Sabah uyandığımda sanki ciğerlerimde termik santraller tütüyormuş gibi ağır hissettim. Aşırı derecede öksürük sonunda peçeteye tükürdüğüm yaratığın rengini görünce bırakma kararı aldım.. 3 gün içmedim ve ciğerlerimdeki değişimi , rahatlamayı hissettikçe daha da motive oluyordum. 3 saat önce arkadaşla yemek yedik. Ne yazık ki şeytan dürttü. "Ver bana da bi tane" dedim ve yaktım:( Normalde bloglara yazan birisi değilim fakat bu vicdan azabıyla günah çıkartma ihtiyacı hissettim ve sonunda kendimi buraya yazarken buldum. İçtiğim için fazlasıyla suçluluk duygusu hissediyorum. Lanet olsun bunları üretip millete pazarlayana. Kararlıyım ve direneceğim.. Yarın ilk işim nikotin sakızı almak olacak. Umarım dediğiniz gibi işe yarar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bence pes etmek veya vicdan azabı duymak konularını atın bir kenara. Sağlığınıza kavuşacağınız tertemiz günleri düşünün. Vücudunuza pis zehirleri almayarak kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz ki. Olabilir, dün gece bir tane içmiş olabilirsiniz, bugün içmeyin ama. Bugün yeniden bırakmayı deneyin Zararın neresinden dönülürse kardır. Bol şans diliyorum.
   Bu arada bloguma her zaman beklerim:)

   Sil
 59. Merhaba. Yazınızı biraz önce okudum. Defalarca defalarca denedim ama bir türlü kurtulamadım şu illetten. Günde 1 paket içiyorum. En fazla 24 saat içemedim. Her bırakmak istediğimde içmediğim süreyi arttırıyorum. Ama kendime yenik düşünce de umudum hevesim kırılıyor. Çok yol denedim. Şu anda 23 yaşındayım 15 yaşımdan beri içiyorum. Nefesim daralıyor balgamlı öksürük oluyor arada hırıltı da oluyor. KOAHa doğru gidiyor durumum. Gün be gün yazdıklarınızı okuyarak ilham almaya çalışacam. Kendime bir gün koydum o güne kadar içeceğim. Sonra bi anda keserek gerçek hayata döneceğim. Başarırsam buraya yazarak herkese duyurup ödüllendireceğim kendimi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bence ertelemeyin, balgamlı öksürüğe neden katlanacaksınız ki? Bırakın gitsin, bu akşam mesela...
   İnanın kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Sağlıklı olmak için elinden geleni yapmak bence modern insanın en önemli sorumluluğudur. Bu çağda sigara içmek bence hiç yakışmıyor bize:)
   Sevgiler...

   Sil
 60. Merhaba ben de yardımcı bir ilaç kullanıyorum Sigarasız 4.günüm ama bugün feci baş ağrım var kendimi yapayalnız hissediyorum sürekli ağlamak istiyorum neden bırakıyorum ki diye kendime kızıyorum hazır mı değilim neden bugün bu kadar kötü geciyor��Hera başlayabilirim Sigarasız 4.gün çekilmez oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer evdeyseniz ılık bir duş almanızı öneririm, biraz su içip uzanıp sakinleşmeyi deneyin. İnanın bu krizler 1 dakika içinde geçiyor, pes etmeyin, 5. gün kritik bir dönemeç. Yarını atlattığınızda inanın daha koay olacak herşey..

   Sil
 61. Teşekkür ederim yardimci olmaya özen gösterdiğiniz için çok şükür İçmedim bolca ağladım çerez vs ile bu saate geldim yarın da bu kadar zor geçmesin yenik düşmek den korkuyorum bağımlı olmak ne kadar kötüymus meger

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bİrkaç gün çok yoğundum blogla ilgilenememiştim, son durumunuzu merak ettim Esra Hanım

   Sil
 62. su yazıları okuyup, ınsanların sıgarayı bırakmak ıcın yapmıs oldugu mucadeleler , aslında nasıl kotu bır bagımlılık oldugunu o kadar ıyı gosterıyorkı ... gunlerdır ıcmıyorum 21. gun sınırını zorluyorum.. neredeyse hergun bu sayfayı takıp edıyorum... sıgarayı bırakmanın 2. gununde olanlar , 4. gununde olanlar o yasadıklarınızı o kadar ıyı yasıyorumkı buradan!!! aglamak ıstemıstım yaaa .. kendıme ıskence ettıgımı dusunuyorum ara ara.. sonra dıyorum kı " eger dünü sıgarasız gecırdıysem, bugunu de gecirebılırım" "az evvel sıgara ıctın ve sondurdun farzet" bı fark arada uzerım ve nefesım kokmuyor cüzdanımda param duruyor :)) kendımı boyle tesellı edıyorum sımdılık .. ıse yarıyor :)) hafta sonun ıcebılecegım bırcok anım oldu ve ıcmedım.. bu hafta sonu bır yemege gıdecegım.. ıckı ve sıgarada var eger bu seferde atlatırsam... bırdaha zannetmem bulasacagımı . bır bakıma kendımı denıyecegım aslında :)) su içmek kesınlıkle faydalı sıgara akla gelınce.. cok denedım bunu ve faydalı oluyor ... gercekten zor bır bunalım gecırttırıyor ınsana fakat atlatılabılır bır durum... Aslında insanoglunun yasarken cektıgı acılar, sıkıntılar ve olumler dusunuldugunde sıgarayı bırakmak buyuk bır keyf olmalı ve bu keyfı dibine kadar yasamalı ınsan .. ızdırap halıne donusturmemelı ... ben yarın sıgaraya baslayabılırım ,3 sene sonrada baslayabılırım ya da hıc baslamam belkı de ... fakat suna ınandım " insan ınandıgı seyın pesınden gıttıgınde , bu sey ne olursa olsun kesınlıkle ama kesınlıkle basarılı olabılıyor." gercekten bırakmak ıstedıgınız ıcın bu ızdırabı cekıyorsanız benım gıbı 15. gune kadar zorlayın ne demek ıstedıgımı cok ıyı anlayacaksınız ..


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel anlatmışsınız Çiğdem hanım, insan o başarının hazzını yaşamalı, o mücadele aşamalarında yaşadıklarını düşünerek kendiyle gurur duyabilmeli..
   Sizi tebrik ediyorum...

   Sil
 63. Keske bir gun once bulsaydim burayi 5 gune kadar direndim 5 gun aksami ictim yarim gun icmis oluyorum cok pismanim fakat tekrar biraksam ayni yoksulugu cekeemiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmuş bir kere, yeniden deneyebilirsiniz, pişman olmanıza hiç gerek bence...

   Sil
 64. Sabırla ve mutsuz bir halde mücadele ediyorum 7.günü bitirdim allaha şükür ama hep aklımda üstelik aşırı derece bitkinim hiç bişey den zevk almıyorum hatta sindirim problemim çok fazla bide cabası 4kilo almışım daha simdiden .bugün ilk kez arkadaşlar yanımda sigara içti hiç tiksinmedim ama onlar içerken canım istemedi ara ara aşırı derece içmek istiyorum bir nefes olsa yeter diyorum bakalım akibetim ne olacak hala bağımliyim demek yada ben de bi sorun var benim kadar zorlanmis birinin guncesini görmedim sihirli bi deynek olsa keşke sigara ya dair hafızam silinse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ben de sizin yaşadığınıza benzer şeyler yaşadım. Sindirim problemi, şişkinlik bende de oldu. Bütün bunlar, vücudun kendini toparlama aşamaları. Düşünsenize sindirim, solunum, dolaşım bütün sistemleri o kadar ele geçirmiş ki sigara, vücut fabrika ayarlarına dönmek için ne kadar efor sarfediyor...
   7 gün bittiğine göre gerisi mutlaka gelecektir. Su içmeyi ve yürüyüş yapmayı ihmal etmemenizi öneririm. Kurtuluyorsunuz, bu çok güzel bir şey...

   Sil
 65. Bende bırakmak istiyorum her akşam bugün iciyim yarın bırakıyorum diyorum gece 2 lere kadar arka arkaya yakiyorum ama ertesi gün tekrar hiç bişey olmamış gibi devam ediyorum içmeye hem uykusuz kalıyorum hem birakamiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paket almamakla ve kararlı olarak başlayabilirsiniz, bu konuda güç sizde...

   Sil
 66. Benim 5. günüm bitiyor hiç bir kriz yok merak ediyorum benim krizlerim ne zaman başlıyacak herhalde sigarayı desteksiz bırakmak bu kadar kolay değildir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bunu hiç merak etmeyin, zorlanmadan bırakmanın keyfine varın:)

   Sil
 67. 25 yıldır günde 2 paket sigara içen birisiydim 5 gün önce öğleyemeğinden önce 1 tane içip paketi attım.5.günüm hiç bir sıkıntım yok ama sanki benim krizlerim çok içen biri olduğum için geç başlayacak herhalde.meraktayım herhalde bu kadar kolay değildir 25 yıl sigara içen birinin sigarayı bırakması.

  YanıtlaSil
 68. Merhaba..yazınızı belki 10 kez okudum her aklıma geldiğinde tekrar tekrar okuyorum..benimde bugün 6. Günün tabi bugün bitane dünde arkadaştan çektiğim iki nefesi saymazsak.bi bıraktım diyorum seviniyorum.bi de ictigim tek tük aklıma gelince hevesim kaçıyor birakamicam diye korkuyorum.ama yazınızı ve yorumları okudukça motive oluyorum azimleniyorum.yorumlarınızın devamını bekliyorum.çok Teşekkürler

  YanıtlaSil
 69. Merhaba..yazınızı belki 10 kez okudum her aklıma geldiğinde tekrar tekrar okuyorum..benimde bugün 6. Günün tabi bugün bitane dünde arkadaştan çektiğim iki nefesi saymazsak.bi bıraktım diyorum seviniyorum.bi de ictigim tek tük aklıma gelince hevesim kaçıyor birakamicam diye korkuyorum.ama yazınızı ve yorumları okudukça motive oluyorum azimleniyorum.yorumlarınızın devamını bekliyorum.çok Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Üzülerek söylemeliyim ki, arada içtikleriniz, çektiğiniz nefeslerle hep başa dönüyorsunuz, buna ne gerek var ki? Tertemiz ciğerlere kavuşmak için o kaçamakları yapmamanız lazım. Sağlıklı günler için bunu yapabilirsiniz öyle değil mi, haydi şimdi yeniden başlayın o halde. Şu anda birinci gününüzdesiniz ve yapabilirsiniz. Sevgilerimle.

   Sil
 70. Merhaba, hala içmiyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, o defter çoktan kapandı, elbette içmiyorum ve içmeyeceğim. Çünkü böyle çok mutluyum:)

   Sil
 71. Bende 22 yılın ardından çocuklarım için bıraktım sigarayı 19 gündür içmiyorum. Ve kendi irademi test etmek adına içinden içilmiş sigara paketi 3 gün boyunca cebimde durdu ama çocuklarım aklıma geldiği için içmedim ve en sonunda bir arkadaşıma verdim (ki benden sigara istediklerinde dahi düşman olurdum o benim diye :) .. ). Arkadaşıma verirken bu seninde son paketin olsun dedim ama o henüz niyetlenmedi..

  Ben bırakırken nikotin sakızı, ilaç v.s. bir şey kullanmadım.Benim ilaçlarım çocuklarımdı . :)

  İstedikten sonra istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasınız, özellikle o paketi taşıdığınız halde içmeyişiniz cidden takdir edilesi bir davranış. Umarım sizden ilham alanlar sizin gibi kolayca bırakabilirler, sevgilerimle :)

   Sil
 72. bugün 25. gunum :)) hala ıcmedim.. bırakmak ısteyenlere sunu söylemek ıstıyorum..
  kendinize inanırsanız bırakıyorsunuz,,, ayrıca bu benım ılk denememdi.. bıcok kısı var deneyip deneyip sonra tekrar baslayan .. tekrar başlayın ne olacak sanki önemli olan denemeniz değil miydi ? hiçbirşey olammaış olsa bile vücudunuz 1 hafta dinlendi, 1 haftalık sigara paranız cepte :) bakarsınız bırgün bıraktınız ve hiç başlamadınız.... hayatta herşey mümkün (ölümsüzlük dışında) yeterki gönlünüzdeki umut yüzündeki tebessüm hiç eksilmesin ... (yine uzattım :) klavyenin başına geçince yazıyorum işte...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler:)
   Günleri saymayı kendiliğinden bıraktığınızda bu iş olmuş demektir. Az kaldı o aşamaya da bence, devam :)

   Sil
 73. 13. günüm halen gün saydığıma göre daha bu iş bitmedi herhalde:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En zor dönemi atlatmışsınız, bundan sonrasında alışkanlığınızı unutma dönemi. 21 gün bitince biraz daha rahatlamıştım ben. Direnmeye devam edin, geçecek bu yoksunluklar, aklınıza hiç gelmeyince bana hak vereceksiniz, azıcık daha sabır:)

   Sil
 74. 4. Günüm bıraktım ve istemiyorum. Sigara beni terk etmeden ben onu terk ettim. İnşallah başaricam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, başaracağınıza inanın, gerisi zaten gelecektir.

   Sil
 75. Yazınızı sabırla okudum bende bırakalı yaklaşık 40gún oldu hala eskisinden cok istyom bu istek devam edermi yas 30 (20 yil ictim) cok kucuk basladim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 40 gün içmemişsiniz, daha içmezsiniz zaten. Bırakmanın sağladığı faydaları düşünün. Zaman zaman aklınıza gelip sizi kararınızdan caydırmak isteyen kötü düşüncelere izin vermeyin, o düşünceleri uzaklaştırın zihninizden. Yakında tamamen unutacak ve bıraktığınız için ne kadar doğru bir karar verdiğinizi düşüneceksiniz.

   Sil
 76. merhaba sevgılı yazar, bende artık 30 gunu gerıde bıraktım fakat sanki gun gectıkce, unutacagıma daha cok ozlemeye basladım.. ne bıcım bır bagımlılıkmıs bu sımdı daha ıyı anlıyorum.. en ıyısı bu kotu alıskanlıga hıc baslamamakmıs.. :( arada tek tuk ıctım ıtıraf edeyım :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtiraf geldi, neyse olmuş artık ne yapalım, biz önümüze bakalım :)
   Sevgili Çiğdem Hanım, arada içmişsiniz ama böyle zor olur. Çünkü bir nefes bile çekerseniz o sizi kendine çekecektir. Bence bu kadar dayandınız, bir daha almayın o şeyi ağzınıza, göreceksiniz hayat ne kadar da güzelmiş onsuz...

   Sil
 77. slm arkadaslar yeniyim ve bugun sigara birakmamin 2ci gunu umarim devamini getirebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, ilk adımı attığınıza göre devamı da gelecektir...

   Sil
  2. tesekkerler hem calisip hem birakmak zor oluyor

   Sil
  3. başarılar, iyi haberlerinizi bekliyoruz :)

   Sil
 78. birakabilen herkeze tebrikler..

  YanıtlaSil
 79. hayirli aksamlar 3cu gunum bugun biraz daha zorlu bir gun oldu fakat gecen hergunun zorluguna inat sigara istegini yenmek ve kurtulmak istiyorum..arkadaslar sigarasiz bi hayat kurmak en buyuk basarim olacak..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, sigarasız hayat gerçekten de çok temiz ve çok güzel :)

   Sil
  2. saolasin yazar 4cu gunumden selamlar herkeze simdilik hala birakma isteğim oldukca iyi gidior umarim hep devam eder hergecen gun yazicam

   Sil
 80. sagolasin yazar ..sigarasiz hayati tamamen kavricam ins.😊

  YanıtlaSil
 81. hayirli gunler arkadaslar bugun 6ci gunu sigarasiz gunler zorda olsa nemutluki 6gunu geride biraktim ..hergecen gun sigara baskisi azda olsa eksilior uzerinizden birazcik sabir gerektigini anladim..

  YanıtlaSil
 82. 21.günüm sabah bitiyor.bakalım daha ne barajlar olacak ama gercekten çok aklıma gelmiyor artık.deneyin lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence olmuş bu iş, bundan sonrsı çok daha kolay olacak inanın. Tebrikler :)

   Sil
 83. Neyse ben bi sigara daha..

  YanıtlaSil
 84. bugun 8ci gunum bitti 9 oluyorum gayette iyi gidior

  YanıtlaSil
 85. merhabalar . Sigarayı bırakan ve bırakma düşüncesi içerisinde olan bütün arkadaşları tebrik ediyorum . hayatınız için verebileceğiniz en doğru kararı verdiğnize emin olabilirsiniz . kendiniz için yaptıgığınız bu iyiliği her zaman haturlatın kendinize ve mutlu olun . bende sigarayı bıraktım inşallah bugün 17 . günüm artık hiç canım istemiyor . kokusundan iğreniyorum ağzımda sigara tadı yok ve ellerimde sigara kokmuyor. Bırakmak isteyen arkadaşlara benim vereceğim bir tavsiye var ben hep kendimi şu şekilde motive ettim yada içmek istediğimde kendime su sekilde seslendim. her içmek istediğinizde kendime neden bunu yapıyorum diye sordum. neden her gün 10 tl çöpe atıyorum . neden ellerim ağzım kötü kokmak zorunda . yürürken koşarken merdiven cıkarkaen yoruluyorum ve tıkanıyorum nefes nefese kalıyorum bunu kendime yapmak bana zevk vermemeli. inanınki bırakıcaksınız ve daha sonra sigara içen insanları görüceksiniz siz içmediğiniz için mutlu olucaksınız. her sabah işe giderken elinde sigara uyuşturucu bağımlısı gibi onsuz yapamayan kötü kokan insanlardan olmadığınız için mutlu olucaksınız . dişleriniz sapsarı bir rengi dönüşmeyecek. ileride anju bypass kanser gibi acı cekerek ölüceğiniz bir hastalığa yakalanmak istemiyorsanız bırakın lütfen. arkadaşlar gerçekten o kadarda zor değil. Sadece kendinize şunu diyin .Ben buna muhtaç değilim . sigara içmeden durabilirim . sigarasız hayat cok daha güzel . Umarım hepiniz sigarayı kafanızdan ve hayatınızdan silersiniz . İNANIN OLUCAK

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler ve katkınız için teşekkürler.

   Sil
 86. 7. gün ama hiçbir azalma yok heran başlayacak gibiyim.Hiçmi azalma olmaz hiçmi unutulmaz.Böyle yaşamaktansa iç gitsin diyorum:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 7 gün dayanmışsınız, sonrası da gelecektir. Azalacak elbette, sigara içilmeyen ortamlarda bulunun, bol bol su için. O aklınıza gelen düşünce bağımlılıktan kurtulma çabanıza karşı bir direnç. Ama sizin iradeniz ondan daha güçlü, kendinize inanmayı ihmal etmeyin ve lütfen olumlu düşünün... Başarıyorsunuz, haydi az kaldı...

   Sil
 87. Merhaba evde yazar..
  Şuana kadar nette sigara bırakma konusunda
  En ayrıntılı detaylı yazı tartışmasız sizin yazınız
  Detaylar için teşekkür..
  Benimde şuan 7 gün bitti çok zor geçiyo sanki bu boşluk duygusu hiç bitmeyecek gibi geliyo insana
  Bende 21 gün alışkanlık sistemine inanıyorum umarım bu içme istekleri azalır gerçekten sürekli bu duyguyla yaşamak hakikaten çok zor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigarayı bırakırken neler yaşadığımı tüm içtenliğimle anlatmıştım, çünkü ben de aynı sizin gibi o ilk günlerde insanların yaşadığı deneyimleri okuma ihtiyacı duymuştum. Faydam olduysa ne mutlu bana, teşekkür ederim.
   İlk 3 günden sonrası aslında psikolojik savaş şeklinde geçiyor. Ama o boşluk duygusu inanın yok oluyor, öyle olmasaydı yeniden başlardım. Bakın 2 seneyi geçirdim gayet mutlu bir şekilde, azıcık sabretmek ve direnmek lazım. İnancınızı ve güveninizi sakın kaybetmeyin...

   Sil
  2. Aynen öyle sigara bırakma sürecinde insan en küçük detayı bile merak eder acaba kaçgün sürer acaba bitermi bu boşluk duygusu vs vs..
   Ben çok denedim rekorum 10 gün sürdü baktım olacagı yok kendime hakim olmak icin buyuk yemin ettim.
   Hani bir sebeb olmalı güçlü bir sebep insanı durdurmalı çünku nikotin sendromu hakikaten cok değisik bir duygu tarifi yok allen car kitabıda gercekten işe yarıyo enazindan sigara hakkında dogru bildigimiz yanlışları gorebiliyoruz keşke bir yasa kanun çıksada türkmenistan gibi yasaklansa ülke genelinde erişebilme ümidi biterse herkes kurtulur bu illetten

   Sil
 88. Benim bugun 4.günüm bitti siğarasiz bolca su ve sakiz kurtarıcim oldu siğarayi birakttim demiyorum bugünde siğarasiz geçti diyorum çünkü siğarayi birakma fikri ürkütüyor en az 21gün boyle soylicem bugünde içmedim,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizi nasıl hissediyorsanız öyle söyleyebilirsiniz, ama bence sigarayı bırakmışsınız, tebrikler :)

   Sil
 89. o kadar kolaymış ki bırakmak 2 saat bile dayanamayan ben bir anda bıraktım 22.günüm ra sıradan başka özlem yok ama şu bir gerçek bir süre etrafınızaki sighara içenlerden uzak durun ben öyle yapyım ve hiç aramaım sigarayı.

  YanıtlaSil
 90. Bende en son 31.12.2015 tarıhınde içtim . 1 ayı geçti ama hala sersemlik , sıkıntı , boşluk , ve üzüntülü hal devam ediyor . Ancak bunun yanında olumlu tarafları da çok . Çok tezat bir durum aslında bir yandan kendini çok kötü hissediyorsun (daha çok psikolojik olarak) bir yandan da fizik olarak çok iyi hissediyorsun. Ama bu sefer çok kararlıyım asla tekrar başlamayacağım . Kesinlikle bırakın arkadaşlar ben en fazla 1 ay daha zahmet çekecem ondan sonra inanıyorum fişek gibi olacağım :) Sigara içmek ve içmemek apayrı iki dünya . Kapasiteyi ve enerjimizi o kadar çok düşürüyor ki insan bıraktığında anlıyor . Denildiği gibi sigara en büyük uyuşturucu ve bağımlılıktan dolayı sürekli içmek zorunda kalınan bir madde . Arkadaşlar tek bir dal sigarayı tek seferde tükkettiğinde ölümcül olduğunu biliyormusunuz . Nikotinin 7 sn de beyne ulaştığını , sigaranın içinde ağrı kesiciden tutunda gliserin yağa kadar bir sürü ilave maddelerin olduğunu , hiç bir hayvanın tütünün yanına kesinlikle yaklaşmadığını biliyormuydunuz . Kesinlikle bırakın ve temiz , sağlıklı , kaliteli , özgüvenli ve daha aktif bir hayata merhaba deyin .

  YanıtlaSil
 91. sigarasız 4. günüm zban diye bi ilaçla deniyorum umarım başarırım bunu çok istiyorum

  YanıtlaSil
 92. Bende yirmi yıldır sigara kullanıyordum.hastaneden ücretsiz champix diye ilac verdi doktorum.ilaca başlayalı 11gün oldu dokuz gün boyunca günde bir iki kez ictim ve iki gündür çok şükür icmiyorum.bu ilac sigara bırakma istegini azaltıyor.sigarayı bırakmak isteyen herkeze tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 93. çok şükür 7 gün bitti inş 7 ay 7 yil dediğim zamanlarda gelir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En zor dönemi atlatmışsınız, bundan sonrası çok daha kolay geçecektir. Sonrası ise kendiliğinden geliyor, ben bırakalı iki seneyi geçti bile...

   Sil
 94. Her yazdiğımiza cevap veriyor bizleri motive ediyorsunuz Allah Razi olsun sizden ne zaman bunalsam gelip buraya yaziyorum çok iyi geliyor siğarayi bırakırsam once Allah sonra sizin sayenizde iyiki varsıniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sözleriniz beni çok mutlu etti, çok teşekkür ederim. "Bırakırsam" demeyin, "bırakıyorum" deyin. Bilinçaltınız ertelemesin..

   Sil
 95. pekala geriye donüşümsüz bıraktım burdan bunun sozünü veriyorum ara arada gelip bilgi vericm ve inaniyorumki seneye bu zamanlar 1 yilı doldurdum diye yine burdan yazicam sevgili evde yazar kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, sadece sigara için değil, başka yazıları okumak için de gelebilirsiniz. Nasılsa bir süre sonra sigara konusu ilginizi çekmeyecek :)

   Sil
 96. bügün 1. ayım bitti zaman zaman aklıma gelmesinden başka hiç bir sorun yaşamıyorum belkide herkezde etkisi aynı olmuyor.o kadar çok içerdimki kim duysa inanamıyor bıraktım diye gözünüzde büyütmeyin bi deneyin belkide sizin içinde çok kolay olacaktır.

  YanıtlaSil
 97. 38 yaşındayım 16 senedir günde 2 pakete yakın sigara içiyordum ve sürekli bronşit oluyordum 23 gün önce dr a gittim ve röntgen çekildim filmde ciğerlerimde kocaman lekeler gördüm zaten bi kaç gündür aklımda bırakma istediği vardı röntgenide görünce tmm dedim içmiyorum artık.içmiyorum dedim ama gerçektende ilk 3 gün işkenceydi ve ben o ilk 3gün anladımki sigara içenler madde bağımlısı deli gibi krizler yaşadım ama bugüne kadar içmedim fakat bugün bir geldiki bana sigara içme isteği zor tuttum kendimi.ve beni rahatsız eden vicdanım oldu düşünsenize markete gidiyoruz oğlumla çocuk 10tl lik bir şey almak istiyor hayır oğlum olmaz param az diyorum ama kendime her gün sigara alıyorum insanlıkmı bu kendimi çok sorguladım kendimden nefret ettim.ama şimdi içim rahat oğluşum bişey istediğinde sigara içmediğim aklıma geliyor tmm oğlum al diyorum sigaraya vermiyorum oğluma harcıyorum o parayı.keşke hiç başlamasaydıkda bu kadar sıkıntıda çekmeseydik.

  YanıtlaSil